СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

PayPal им дозволи на клиентите да плаќаат со криптовалути

Платформата за плаќање преку Интернет, PayPal, во вторникот лансираше нова опција во САД, плаќањата во криптовалути, наречена „Checkout with Cripto“ (CWC). Со проширување на можноста за купување, чување и продавање на криптовалути, PayPal автоматски ќе им понуди на корисниците можност да плаќаат за стоки и услуги со дигитални пари без дополнителни такси за трансакција.

„Бидејќи употребата на дигитални плаќања и дигитални валути се забрзува, воведувањето на CWC им нуди на корисниците на PayPal избор и флексибилност на плаќањето. Овозможување плаќања со криптовалути во бизнисот ширум светот е следниот чекор во сеприсутноста и масовното прифаќање на дигиталните валути“, изјави управата на PayPal Holdings, Inc., пренесе PR Newswire.

CWC им нуди на корпоративните клиенти начин да вршат плаќања користејќи криптовалута. Сите трансакции се подмируваат во американски долари и се претвораат во важечка деловна валута по стандардна стапка на конверзија на PayPal. CWC им нуди на клиентите можност да продаваат криптовалути преку PayPal и да плаќаат преку Интернет.

PayPal е во првите редови на револуцијата за дигитално плаќање повеќе од две децении. Користење на технологија за да ги направите финансиските услуги и трговијата попогодни, достапни и побезбедни, PayPal опслужува повеќе од 375 милиони потрошувачи и трговци на повеќе од 200 пазари ширум светот, според компанијата, чии акции се зголемија околу 2,5 пати во изминатата година.

Клиентите ќе можат да изберат криптовалута по избор, Bitcoin, Litecoin, Ethereum или Bitcoin Cash, во зависност од салдото на крипто-сметката. За секоја исплата може да се користи само еден вид криптовалута. Откако купувачот ќе го потврди купувањето, PayPal во име на купувачот ја претвора криптовалутата во официјална национална валута и ја склучува трансакцијата. Купувачот добива потврда за крипто-продажбата, како и купената стока или платена услуга.

„Ова е прв пат да можете лесно да користите криптовалути на ист начин како кредитна или дебитна картичка во вашиот паричник PayPal“, рече претседателот и извршен директор на PayPal, Дан Шулман, цитиран од CNBC, повикувајќи се на изјава за Ројтерс.

Лансирањето на новата услуга се случи веднаш откако Tesla одлучи да прифати биткоин како средство за плаќање на своите автомобили. За разлика од трансакциите во PayPal каде што трговците ќе добијат важечка официјална валута, Tesla ќе ги чува биткоините што им се плаќаат. Компанијата за финансиски услуги Visa исто така влезе во областа на криптовалутите, со лансирање на пилот програмата Crypto.

Аналитичарите проценуваат дека покрај зголемената популарност кај големите инвеститори, крипто-валутите допрва треба да станат распространета форма на плаќање, но дека сè уште не се тоа поради постојаната нестабилност. PayPal верува дека тоа ќе придонесе за ширење на овој вид плаќање, бидејќи со намирување на вредноста во официјалната валута, трговците нема да преземат ризик да ја флуктуираат вредноста на крипто-валутите.

Поврзани вести

Милијардер: Ќе се кандидирам за претседател на САД ако Bitcoin стане 1 милион долари

Влатко Зорба

Директорот на „Binance US“: Bitcoin ќе достигне 100.000 долари

Влатко Зорба

Цената на Polkadot поставува нов рекорд

Влатко Зорба