СТАНДАРД life
Секс и врски

Три тајни: Вака ќе станете ненадминливи во сексот

Секој сака да биде добар во кревет и да го покаже најдоброто од себе. Но, не е секогаш сè до техниката. Доколку сакате секс за кој нема да престанете да зборувате и да размислувате, односно, кој ќе ви изгледа како исклучително романтична сцена од филм, пробајте ги овие три едноставни тајни.

Првото нешто што треба да се знае е дека радоста од сексот не е физичка и дека работите што си ги правиме едни на други на телото се добри, но тоа задоволство се случува во мозокот. Можете да го совладате секое движење во прирачниците, но ако не ги извршите на начин што одекнува во контролниот центар, тоа е само бесмислено „триење“.

Исто така, основната физичка компатибилност е важна, но освен тоа, поголема должина, поголем обем, повеќе удирање, повеќе бакнување, повеќе минути, часови или што и да правите, не придонесуваат за поголемо задоволство. Секој, без разлика на „опремата“ што ви е дадена, може да ги искористи тајните за незаборавен секс.

Треба да знаете и дека оргазмот може да биде интензивен и моќен или „досаден“. Друга важна работа е што незаборавниот секс не зависи од совршен задник, бујни гради, рамен стомак или дефинирани стомачни мускули. Кога зрачите со љубов, нејзината светлина блеска брилијантно, а тоа одредува како ве гледа партнерот.

Најголем засилувач на уживањето е чувството на допадливост или кога вие и вашиот партнер сте на иста бранова должина, а исто така е важно да знаете кога да застанете и кога да продолжите, кога да ја смените положбата. Покрај тоа, исто така е неопходно да знаете кога да испратите бакнеж или едноставно да го погледнете партнерот во очи и да се насмеете.

Прославете ја секоја педа од телото на вашиот партнер

Има разлика помеѓу допирање за ваше задоволство и допирање за задоволство на вашиот партнер. Исто така, постои разлика помеѓу допир кој потврдува или презема сопственост и допир што изразува благодарност. Кога славите, се препуштате. Кога славите, одите бавно. Кога славиш, почитуваш.

Ништо не е потопло од допир со почит. Колку повеќе почитувате, толку подлабоко ќе го допирате партнерот и толку е поголема веројатноста дека ќе бидете задоволни.

Размислете кога последен пат сте одвоиле време да се восхитувате на рацете или стапалата на вашиот партнер, да ги масирате рацете или рамената, нежно да ја галите косата или да поминете со рацете од бутовите до прстите. Додека се фокусирате на области за кои мислевте дека не се секси, тие одеднаш стануваат секси. Допирот што слави е магичен и ќе го почувствувате набојот во воздухот.

Поврзете ги срцата, па дури потоа телата

Поврзувањето создава блискост, бидејќи врската претпоставува доверба. Кога ќе му дозволите на партнерот емотивно да ви се зближи, ги уривате „ѕидовите“ и си дозволувате да се опуштите. Оваа состојба на ментална смиреност има огромно влијание врз телото, го подготвува и ве прави интензивни и чувствителни.

Партнерот тогаш ја чувствува вашата енергија и се храни од неа, ги чувствува вашите раце пред допирот, но важно е да знаете дека ништо од ова не се случува ако прво не ги усогласите вашите срца. Најлесен начин да се вклучите е да повторите два едноставни збора заедно: „Те сакам“.

Причини за сексуални проблеми во врската

Поврзани вести

Сите заљубени парови минуваат низ овие фази од сексуалниот живот

Urednik

Како да го најдете вистинскиот партнер?

Radmila Tasevska

7 придобивки од спонтаниот секс

Radmila Tasevska