Таг : Борба

СВЕТ

Ким се пофали со успехот во борбата против короната: Северна Кореја го спречи продорот на коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун на продолжениот состанок на Политбирото на владеачката Работничка партија на Северна Корека изјави дека земјата темелно го спречила влегувањето на коронавирусот...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

„Не верував во корона додека не и отидов на кафе“, на повеќе локации во Центар и Чаир осамнаа пораки за подигнување на свесноста за борбата со Ковид 19

Утрово во Скопје, на повеќе локации во Центар и Чаир, како и по должината на кејот на реката Вардар,  осамнаа поголем број на транспаренти со...
СПОРТ

Мајк Тајсон одбил 18 милиони долари за спектакуларна борба

Stefanija Kuzmanovska
Според пишувањето на шпанската „Марца“, Мајк Тајсон одбил понуда од 18 милиони долари за борба против легендата за ММА, Вандерлеј Силва. Тајсон ја доби понудата...
СВЕТ

Шефот на СЗО: Ние ќе продолжиме да ја водиме борбата против пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека СЗО ќе продолжи да ја води глобалната борба против пандемијата од коронавирус, откако...
Забава МАГАЗИН

Пирс Морган остро ги нападна ѕвездите кои профитираат од коронавирусот

Коронавирусот од многумина направи херои, но многумина ги направи многу себични. „Ова се моите топ 20 ‘корона идиоти’. Зар не е смешно дека во исто...
Забава МАГАЗИН

Сајмон Кауел и Ким Кардашијан донираа милиони за помош во борба со ковид-19

Продуцентот Сајмон Кауел донираше 1,6 милиони фунти во добротворните установи зафатени со коронавирусот. Тој им порача и на останатите кои можат да го направат истото,...
ЕКОНОМИЈА

ЕЦБ инјектира дополнителни 750 милијарди евра во системот за борбата со коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Европската централна банка (ЕЦБ) претстави дополнителна програма за откуп на обврзници од 750 милијарди евра по итен состанок на одборот во средата навечер, објави Ројтерс....
Компании и пазар

Повик од ЕУ: 164 милиони евра за стартапи и мали и срeдни компании за борба против коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Европската комисија распиша итен повик за стартапи и мали и средни компании од областа на технологијата и иновации кои со своите решенија би можеле да...
Некатегоризирано

Блек Лајвли и Рајан Рејнолдс донираат милион долари за погодените од коронавирусот

Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли помагаат на оние кои се „брутално погодени“ од пандемијата со коронавирусот. Преку социјалните мрежи тие најавија дека ќе донираат милион...
АНАЛИЗИ

Што го прави Сингапур толку успешен во борбата против коронавирусот?

Stefanija Kuzmanovska
Во Сингапур, животот се одвива нормално и покрај пандемијата. Авторитарната држава – град во источна Азија презеде мерки навреме: со апели на солидарност и остри...