Таг : Хонг Конг

СВЕТ

Новите мерки на Пекинг предизвикаа протести во Хонг Конг

Stefanija Kuzmanovska
Стотици луѓе денеска излегоа на улиците на Хонг Конг во знак на протест против најавените планови на официјален Пекинг некои цивилни згради да се пренаменат...
Вести СВЕТ

Во Хонг Конг е воведен задолжителен карантин за секое лице кое доаѓа од Кина

Во Хонг Конг е воведен задолжителен карантин за секое лице кое доаѓа од Кина, во настојувањето да се намали ширењето на смртоносниот коронавирус. Туристите морат...
СВЕТ

Во Хонг Конг запалена зграда што требаше да биде карантин-зона за заболени од новиот коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Демонстранти во Хонг Конг запалија со Молотови коктели празна зграда што требаше да биде карантин-зона за потенцијални носители на вирусот 2019-nCoV. „Овие акции за уривање...
Вести

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Влатко Зорба
Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус....
Вести СВЕТ

Полицијата употреби солзавец за да ги растера илјадниците демонстранти во Хонг Конг

Полицијата денеска употреби солзавец за да ги растера илјадниците демонстранти кои се собраа во градскиот парк во Хонг Конг за да повикаат на изборни реформи...
Вести СВЕТ

Полицијата во Хонг Конг се судри со демонстранти кои прошетаа низ трговски центар

Полицијата во Хонг Конг денеска се судри со демонстранти кои прошетаа низ трговски центар во Шеунг Шуи, во близина на границата со копното, барајќи кинеските...
Вести

Хонг Конг: Судир на полицијата и демонстрантите во трговски центар

Александар Тодески
Полицијата во Хонг Конг денеска се судри со демонстранти кои прошетаа низ трговски центар во Шеунг Шуи, во близина на границата со копното, барајќи кинеските...
Вести СВЕТ

Антивладини протести на Бадник во Хонгконг

Антивладините демонстранти во Хонгконг планираат денеска на Бадник да организираат собири во главните трговски центри и во популарниот туристички округ, иако полицијата предупреди дека ќе...
Вести

Ли Кечијанг: Редот мора да се врати во Хонг Конг

Влатко Зорба
Кинескиот премиер Ли Кечијанг се состана со лидерот на Хонг Конг, Кери Лам, денеска во Пекинг, по неколкумесечни насилни протести, што предизвикаа рецесија во таа...