Таг : Колемишевски

ЕКОНОМИЈА

Колемишевски: Трговците ја користат паниката која владее кај народот

Берта Китинска
Во Македонија нема опасност од снабдување продукти кои изминативе денови граѓаните масовно ги купија од македонските маркети, а Државниот пазарен инспекторат ќе направи проверка дали...
СТАВ

Колемишевски: Манипулациите и лажните вести од страна на ДПМНЕ не ја заобиколуваат ни економијата

Влатко Зорба
Манипулациите и лажните вести од страна на ДПМНЕ не ја заобиколуваат ни економијата. Ајде малку факти и бројки. Велат дека просечната плата во МКД растела...
Политика

Колемишевски: Со „Мој ДДВ“ вративме 6.9 милиони евра кај граѓаните (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Реализација на мерката Мој ДДВ, преку која 15% од данокот на додадена вредност кој го плаќаат граѓаните, се враќа назад во нивниот буџет, дава одлични...
МАКЕДОНИЈА Политика

Колемишевски: Невработеноста падна на историски најниски 17,1, иако за 2019 проекцијата за намалувањето на невработеноста беше поставена на 20.1 отсто

Никола Поповски
Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија за 2.5 години преку креативни политики, реални и развојни реформи ја стабилизираше македонската економија и постави темели за натамошен стабилен и...
Политика

Колемишевски: Над 3 милиони евра кај граѓаните само преку мерката МојДДВ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Политиките и мерките на СДСМ кои се насочени кон враќање на парите назад кај граѓаните ги даваат своите резултати. Во таа насока е и мерката...
Политика

Колемишевски: Го отвораме бизнис секторот, го правиме достапен за сите и повикуваме на натпревар на идеи и конкурентност

Влатко Зорба
„СДСМ продолжува преку конкретни реформи и мерки да ја стабилизира и унапредува македонската економија. Во текот на овие 2 и пол години СДСМ со бројки...
Политика

Колемишевски: Свеста за екологијата кај секој поединец треба да е на повисоко ниво и да се воспитуваат наредните генерации во таков дух

Влатко Зорба
Функционери, бизнисмени, професори, просветни работници и обични луѓе се вклучија во еко-предизвикот за засадување на дрво кој пред извесно време го иницираше заменик министерот за...
Политика

Колемишевски: Ги намалуваме трошоците на граѓаните, политиките на СДСМ се на прав пат (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Економските политики на Владата предводена од СДСМ даваат реални, видливи резултати од кои придобивки имаат граѓаните. Економијата е стабилна и се движи во добар правец,...
Компании и пазар

Колемишевски: Преку PayPal, ќе овозможиме да се продаваат и нашите производи на светскиот пазар

Влатко Зорба
Заменик министерот за економија Кирил Колемишевски денеска се сретна со Венко Глигоров и истакна задоволство од овозможувањето на PayPal во државата, но дека ќе се...