Таг : велосипеди

Скопје

Викенд трка на новата велосипедска патека на Водно

Берта Китинска
Сите љубители на велосипедизмот, рекреативци и спортисти, од наредната недела може да уживаат на новата нагорна велосипедска патека на планината Водно. Новата Пионерска патека е...
Скопје

Велосипедскиот паркинг ќе биде отворен кај Транспортниот центар

Берта Китинска
Евроамбасадорот Дејвид Гир и градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска официјално ќе го отворат паркингот за велосипеди „Велоштад“ во рамки на Транспортниот центар. -Ова урбано...
Компании и пазар

Короната дефинитивно ги промени нашите навики, продавачите на велосипеди „цветаат“

Stefanija Kuzmanovska
Германските продавачи на велосипеди се меѓу најголемите победници за време на кризата со коронавирус, според резултатите од студијата на Институтот ИФО. Речиси сите дилери на...
МАКЕДОНИЈА

Левица со велосипеди на работа во Собранието

Берта Китинска
Пратениците од Левица Димитар Апасиев и Борислав Крмов пристигнаа со велосипеди на првиот работен ден во Собранието каде се одржува конститутивна седница. „Денес, за прв...
Хроника

Се судриле со велосипеди на патеката на кеј – маж и жена пренесени во болница

Вчера во 20:00 часот на велосипедската патека на кејот на реката Вардар во Скопје се случила незгода помеѓу два велосипеда, едниот управуван 52-годишната С.А.Д., а...
Хроника

Фатени крадци од Скопје, досега им се одземени 26 велосипеди

Скопската полиција приведе тројца скопјани, двајца осомничени за тешки кражби, најмногу на велосипеди, и еден за прикривање. Станува збор за две момчиња на возраст од...
ЕКОНОМИЈА

Извозот на велосипеди лани достигна скоро девет милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska
Извозот на велосипеди на глобално ниво минатата година беше 8,9 милијарди долари, што е намалување од 3,1% во однос на 2018 година, покажуваат податоците на...
МАГАЗИН

Нова игра на младите на велосипеди ќе ви ја „замрзне“ крвта (ВИДЕО)

На што се се подготвени денешните генерации на „Јутјуб“, за да ги направат своите видеа вирални, јасно покажува и „играта“ на момчињата во овие видеа,...
Вести

По пандемијата: Франција сака граѓаните да користат велосипеди наместо автомобили

Влатко Зорба
Франција сака граѓаните да користат велосипеди наместо автомобили за да се движат низ градот и да одат на работа кога ќе заврши изолацијата поради пандемијата...