Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei ги претстави лаптопите MateBook X Pro (2021), MateBook 13 (2021) и MateBook 14 (2021)

Huawei веќе ги откри своите планови за изградба на екосистем од големи размери на уреди кои работат со HarmonyOS. Кинескиот производител ќе продолжи да инвестира многу во создавање на нова генерација паметни гаџети кои се поврзани на Интернет. Посебен фокус ќе бидат ултра-тенките лаптопи од серијата MateBook.

Компанијата разви три нови понуди наречени MateBook X Pro (2021), MateBook 13 (2021) и MateBook 14 (2021). Уредите се напојуваат од Intel процесор од 11-та генерација и се надополнети со независна видео картичка MX450 со мала потрошувачка на енергија. Лаптопите може да се конфигурираат со 2K / 3K дисплеи и се базираат на Huawei Sharing функцијата.

Според податоците, Huawei MateBook X Pro (2021) има 13,9-инчен екран осетлив на допир што поддржува резолуција од 3000×2000 пиксели и опфаќа 100% од боите на опсегот sRGB. Дизајнот без рамка е загарантиран со сооднос екран-тело од 91%, пренесува GizChina. Дебелината е 14,6 милиметри со тежина од 1,33 кг.

Алуминиумското куќиште придонесува за компактната големина, а корисниците ќе можат да избираат помеѓу четири опции во боја: Silver, Deep Space Gray, Emerald Green и Cherry Pink Gold. Huawei MateBook X Pro (2021) нуди можност за полнење 65W со USB Type-C, што овозможува 30 минути да се обезбеди батерија за повеќе од четири часа континуирана работа.

Максималниот квалитет на звукот е загарантиран од четири звучници кои поддржуваат четири посебни режими за музика, игри, филмови и повици. Во исто време, MateBook 13 (2021) и MateBook 14 (2021) имаат екрани на допир со 2K резолуција и сооднос на тело и екран, соодветно 88% и 90%.

Брзата изведба е загарантирана од 11-та генерација на процесор Intel, кој е надополнет со 16 GB DDR4 RAM меморија. Новите модели користат технологија Wi-Fi 6, како и привлечната Multi-Screen функција.

Официјалната продажба ќе започне на 20 јануари. Цените на MateBook 13 (2021) и MateBook 14 (2021) се движат помеѓу 850 и 1.145 долари, додека основната верзија на MateBook X Pro (2021) ќе чини 1.388 американски долари.

Поврзани вести

Twitter ќе брише „мрзливи“ корисници

msp-admin

Кои се најпаметните градови во светот?

msp-admin

Google Translate за Android станува попаметен

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!