Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Xiaomi Mi 9 Lite со 108MP камера ќе биде промовиран на 24 октомври

Xiaomi е популарен производител на паметни телефони кој веќе стекна голема популарност надвор од локалниот пазар. Нивните уреди имаат атрактивен дизајн и моќен хардвер, но се достапни по поприфатлива цена од конкурентните производи. Ова е клучот за успехот на Xiaomi на пазарот на паметни телефони. Веќе го видовме импресивниот Xiaomi Mi Mix Alpha, кој покрај својот иновативен дизајн, нуди и камера од 108 мегапиксели. Наскоро ќе видиме друг модел на компанијата со слична леќа, објави „GizmoChina“.

Податоците откриваат дека на 24 октомври се очекува премиера на Xiaomi Mi 9 Lite, што ќе и помогне на компанијата да го прошири своето влијание во последниот квартал од годината. Соодветниот модел ќе го привлече вниманието на љубителите на фотографијата со импресивната 108-мегапикселна камера, сместена на задниот дел. Претстојниот уред ќе го напојува процесорот Qualcomm Snapdragon 730G, кој е надополнет со 6 GB RAM меморија. Оперативниот систем ќе биде Android 9.0 Pie.

Внатрешната меморија ќе биде 64 GB, но може да се зголеми. Другите спецификации вклучуваат дисплеј од 6,4-инчи со Full HD + резолуција од 19.5: 9. Ова ќе заземе импресивни 91% од просторот во предниот дел. Селфи-камерата е 32MP, со вградена батерија од 4030mAh. Наскоро ќе дознаеме повеќе детали за премиерата на уредот, вклучително и за колку може да се купи на европскиот пазар.

Поврзани вести

Моделите на Sony, кои ќе се ажурираат до Android 10

msp-admin

Microsoft почнува да го менува Edge

msp-admin

Во отсуство на работна сила, дронови берат овошје

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!