Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Instagram додава Live Rooms и стриминг со најмногу тројца гости

Facebook најави нова опција за Instagram, наречена Live Rooms. Функцијата им овозможува на корисниците да вшат пренос во живо на Instagram со најмногу три лица истовремено, во споредба со претходната опција за пренос со најмногу две лица. Facebook се надева дека овој потег ќе ги подобри креативните можности на корисниците и ќе им овозможи подобро поврзување со семејството и пријателите.

Новата опција ќе биде достапна на глобално ниво и ќе биде достапна за сите корисници на Instagram. За да започнете со користење на Live Rooms, треба да поминете налево на телефонот и потоа да ја притиснете опцијата за камера во живо -> Rooms -> додадете гостин со кој сакате да разговарате. Кога гостинот ќе додаде „Live Rooms“, нивните следбеници ќе бидат известени.

За да се подобри безбедноста на „Live Rooms“, секој што е блокиран од кој било учесник во разговорот нема да може да ја гледа содржината кога преносот во живо е во тек. Покрај тоа, администраторите на „Live Rooms“ можат да најавуваат и блокираат коментари и да применуваат филтри за коментари.

Поврзани вести

Нова функција ќе го блокира достапот на надворешни апликации до нашата сметка на Instagram

msp-admin

Нова опасна ИЗМАМА во WhatsApp: Неофицијални сметки на апликацијата бараат 6-цифрен код

Влатко Зорба

Паника: Инстаграм и Фејсбук не работат

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!