СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft почнува да го менува Edge

Корисниците на Windows 10 ќе започнат да добиваат нова верзија на вградениот прелистувач Edge, кој започнува со проект со отворен код Chromium. Ова ќе се направи автоматски преку Windows Update, објави MSPowerUser.

Новиот прелистувач едноставно ќе го замени стариот Edge од Windows 10 RS4 (ажурирање во април 2018 година) и претходните верзии, според блогот објавен од Microsoft. Новиот Microsoft Edge се очекува да излезе на повеќе од 90 јазици на 15 јануари 2020 година.

Транзицијата кон Edge базиран на Chromium може да предизвика проблеми со компатибилноста со апликациите. Затоа Microsoft го објави Blocker Toolkit, кој им овозможува на корисниците на претпријатијата да ја контролираат инсталацијата.

Blocker Toolkit е достапен за преземање од веб-страницата на Microsoft. Со оваа алатка, корисниците можат да спречат автоматско инсталирање на прелистувачот Edge, базиран на Chromium.

Поврзани вести

Две нови Pokémon игри со премиера во Facebook

msp-admin

HarmonyОS: Huawei го претстави новиот концепт на поврзување за поедноставен живот

Влатко Зорба

По крајот на поддршката: Windows 7 под постојани хакерски напади

msp-admin