Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung Galaxy W20 5G може да биде промовиран уште овој месец

За време на конференцијата за развивачи на Samsung 2019 (SDC19), Корејците навестија дека еден од нивните следни уреди со екран на преклоп може да има дисплеј со вертикално преклопување. Сега, благодарение на објавата на социјалната мрежа Weibo од Кина од страна на China Mobile, дознаваме дека моделот ќе го носи името Galaxy W20 5G и ќе биде промовиран во ноември.

Видеото споделено за време на конференцијата покажа телефон со издолжен дисплеј кој се преклопува на половина слично на телефоните на преклопување од неодамнешното минато. Во исто време, интерфејсот се прилагодува на новата форма – на пример, кога се преклопува, видеото од камерата се преместува на горниот дел од дисплејот и контролните копчиња се прикажани на дното.

Ова решение овозможува компактните димензии да се постигнат во преклопена состојба и кога ќе се прошири се добива голем дисплеј што може да се спореди со оној на тековните стандардни модели. Слична форма на уред подготвува и Motorola, која ќе го лансира својот нов модел во серијата Razr на 13-ти ноември.

Поврзани вести

Шведска ја доби својата прва јавна 5G мрежа: Граѓаните на Стокхолм „сурфаат“ на четирипати побрза мрежа отколку сегашната 4G

msp-admin

Хуавеи донирале маски и заштитна опрема на здравствените работници во Европа

msp-admin

Стриминг услугата GeForce Now веќе е достапна за Android

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!