Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Twitter Spaces достапна за секој со над 600 следбеници

Twitter неодамна објави функција за аудио-соба во живо што ќе има одлики слични на Clubhouse. Досега оваа одлика беше во јавна бета фаза, а вчера од компанијата објавија дека секој со повеќе од 600 следбеници може да пристапи до Spaces.

„Денес, ние ја носиме можноста да бидеме домаќини на Простор на сите сметки со 600 или повеќе следбеници на Твитер. Врз основа на она што го научивме досега, овие сметки веројатно ќе имаат добро искуство со хостирање разговори во живо заради постојната публика. им овозможуваме на сите да создаваат простор, фокусирани сме на тоа да научиме повеќе, да го олесниме откривањето на Просторот и да им помогнеме на луѓето да уживаат во него со голема публика“, велат од компанијата.

Функцијата Spaces им овозможува на корисниците на Twitter да создадат просторија со до 10 учесници. Сите овие учесници можат да разговараат. Од друга страна, неограничен број корисници можеа да го слушаат потокот. По мало задоцнување, новата опција на Twitter конечно ќе биде достапна за јавноста. Spaces беше адаптирана во последните неколку месеци.

Twitter Spaces наскоро се очекува да поддржи повеќе ко-домаќини. Понатаму, домаќините ќе можат да наплатат такса за пристап за своите слушатели. Интересно, Spaces исто така им овозможува на корисниците да закажуваат и да добиваат потсетници. Интересно е што пред неколку дена Clubhouse додаде идентична функција.

Поврзани вести

Се гради најкомплексниот погон во историјата на цивилизацијата вреден 20 милијарди евра

msp-admin

Google Pixel Fold доаѓа оваа година?

Влатко Зорба

Redmi K40 може да се појави под брендот Poco

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!