Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

ВИДЕО покажува како се променил Android во последните 20 години

Android е најпопуларен оперативен систем за паметни телефони, откако околу 85% од мобилните уреди работат со него. Платформата на Google се појави како алтернатива на софтверот што го користи iPhone и сега го користат стотици милиони корисници секој ден. Иако звучи чудно, Android не секогаш доминираше во овој сегмент. Видеото објавено од „Data Is Beautiful“ на YouTube открива како се промениле мобилните оперативни системи во последните две децении.

На пример, разбираме дека во 1999 година најпопуларната платформа во индустријата е Palm OS со удел на пазарот од 73,94%. Самото видео илустрира колку постепено оперативниот систем почнува да ја губи популарноста и се заменува со конкурентни производи. Две години подоцна, Palm OS веќе има 51% удел, додека Windows Mobile веќе работи на 31,30% од уредите. Приближно во овој период започнува успехот на Symbian OS во телефоните на Nokia, со BlackBerry OS.

Премиерата на iPhone во 2007 година почнува да става крај на доминацијата на Symbian OS, што исто така се должи на доаѓањето на Android една година подоцна. Потребни му се на Google две години да го надмине iOS, потпомогнат од Nexus One. Тие станаа трет најпопуларен оперативен систем за паметни телефони по BlackBerry OS и Symbian OS. За прв пат Android станува глобален лидер во првиот квартал на 2011 година и до ден денес, продолжува да доминира на глобалниот пазар на паметни телефони.

Поврзани вести

10 вредни вештини во сајбер безбедноста кои се важни во 2021 година

Влатко Зорба

WhatsApp конечно би можел да ги добие двете опции што ги чекаме

Влатко Зорба

Microsoft претстави нов таблет Surface Pro 7+ for Business (ВИДЕО)

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!