СТАНДАРД life
Здравје

ДИЕТА СО ПАЛЕНТА: Исчистете ги цревата за 4 дена со најздравиот оброк што постои

Диетата со палента или качамак е таква што само првиот ден гладувате, додека другите три дена постепено ја зголемувате порцијата и на тој начин го чистите организмот.

125 грама палента содржи 80 калории, 17 грама сложени јаглехидрати и само 1 грам масти.

Исклучително е здрава и пожелна во дневното мени. Кога не сте на диета, задолжително подгответе ја за појадок или вечера, а можете да ја послужите и како прилог со месо и зеленчук.

Диета со палента по ден – мени:

Ден 1

400 гр. палента, 1 краставица, 1 домат, 1 јаболко, 2 литри вода.

Ден 2

Дуплирајте го менито од првиот ден

Ден 3

400 гр палента, 300 гр зелена салата, 200 гр свежа зелка, 2 моркови, малку сок од лимон и 1 лажичка маслиново масло, 2 литри вода, 3 шолји зелен чај без шеќер.

Ден 4

Дуплирајте го менито од третиот ден.

Процесот на готвење палента

За да може качамакот да ви помогне да изгубите тежина, треба да го готвите без млеко, шеќер или путер.

Состојки:

* 50 гр палента
* 200 мл вода
* половина кафена лажичка маслиново масло

Подготовка:

Истурете 200 мл вода во тенџере и додадете многу малку сол.

Оставете да зоврие и потоа додадете ја палентата.

Гответе на тивко 15-20 минути.

Кога ќе се свари, додадете маслиново масло и измешајте.

На здравје!

Совет: Додека сте на диета со качамак, пијте многу вода и јадете мали порции кога ќе почувствувате глад

Поврзани вести

Што се случува кога тренирате, но не се храните добро? Експерти детално објаснуваат…

Urednik

Пијте го ова смути на празен стомак и ќе се изненадите од резултатот!

Radmila Tasevska

Вечера и слабеење: Храна која го забрзува метаболизмот доколку ја јадете навечер

Urednik