СТАНДАРД life
Здравје

Овие намирници позитивно влијаат на здравјето на срцето

Консумирањето одредени намирници може да влијае на здравјето на срцето. Досега, неколку студии покажаа дека исхраната во медитерански стил, која содржи многу овошје и зеленчук, интегрални житарки, здрави масти, јаткасти плодови и семки, добро влијае на здравјето.

Диететичарката Викторија Тејлор за Business Insider издвои неколку намирници кои позитивно делуваат на срцето и се препорачуваат често да се консумираат во исхраната. Освен што се добри за здравјето на срцето, диететичарот истакна и дека тие се подостапна опција во споредба со слична храна.

Замрзнат грашок

Диететичарот советуваше во замрзнувачот секогаш да имате кесичка замрзнат грашок. „Грашокот е евтин, нема отпад и не бара дополнителна подготовка освен неговото готвење“, вели Тејлор. Таа додаде дека грашокот е добар извор на растителни протеини и исто така содржи витамин Ц, кој помага во заштитата на клетките и ги одржува здрави.

Тие исто така содржат растителни влакна, кои, според Тејлор, можат „да помогнат во намалувањето на апсорпцијата на холестеролот во телото“.

Кикиритки

Кикиритките се идеална опција за сите оние кои сакаат поздрава алтернатива на колачињата или колачите, но важно е да ги јадат умерено, истакнува диететичарот. Несолените, необложени кикиритки се богат извор на незаситени масти, особено мононезаситени масти, и содржат влакна, протеини и низа витамини и минерали потребни за урамнотежена исхрана, додава Тејлор.

Масло од репка

Друга храна на која укажа диететичарот е маслото од репка. Како причина зошто маслото од канола е добра опција, диететичарот посочува дека е добра опција за здравјето на срцето, особено за оние луѓе со ограничен буџет.

„Маслото од репка главно содржи мононезаситени масти кои помагаат во заштитата на срцето со одржување на добри нивоа на HDL холестерол додека го намалуваат нивото на лошиот LDL холестерол во крвта“, објасни таа, пренесува Express.

Поврзани вести

Откриен ран знак на деменција што се појавува во триесеттите години

Urednik

Ставете три резанки од лимон покрај креветот, резултатите ќе ве зачудат!?

Urednik

Еден од најздравите чаеви во светот: Го нормализира холестеролот, шеќерот во крвта и го обновува црниот дроб

Radmila Tasevska