СТАНДАРД life
Здравје

Овие овошја не треба да се јадат на празен стомак за појадок

Консумирањето овошје е одличен начин да внесете важни хранливи материи во вашата исхрана, но одредени видови овошје не се препорачува да се консумираат на самиот почеток на денот, особено не на празен стомак. Овие намирници треба целосно да се избегнуваат или да се консумираат во помали количини бидејќи можат да предизвикаат стомачни и дигестивни проблеми.

Агруми

Овошјето како што се портокалите, грејпфрутите и лимоните се многу кисели и може да предизвикаат металоиди или иритација на желудникот доколку се консумираат на празен стомак. Киселоста во ова овошје може да предизвика рефлукс на киселина кај некои поединци, односно да ја врати содржината на желудникот од желудникот во хранопроводот.

Ананас

Ананасот содржи бромелаин, ензим кој може да предизвика стомачни проблеми или дијареја доколку се консумира во големи количини. Како што објави порталот Health Shots, од горенаведените причини ова слатко овошје не се препорачува за појадок, а особено не на празен стомак.

Овошје од бобинки

Бобинките се многу хранливи и здрави, но можат да бидат и многу кисели. Киселината која се наоѓа во бобинките може да предизвика гастроинтестинални нарушувања или рефлукс на киселина ако се јаде на празен стомак. Ако сакате бобинки и сакате да ги јадете за појадок, додајте ги во смути или во комбинација со овесна каша.

Лубеница

И покрај високата содржина на вода, лубеницата може да предизвика проблеми, пренесува Health Shots. Причината зошто лубеницата не треба да се консумира наутро на празен стомак е тоа што високата содржина на фруктоза може да предизвика непријатност во стомакот и надуеност.

Поврзани вести

Сакате да изгубите тежина? Ова е најдобриот избор за појадок

Radmila Tasevska

Овие витамини и минерали го забавуваат стареењето на мозокот

Radmila Tasevska

Две ФАТАЛНИ ГРЕШКИ кои ги прават луѓето со ВИШОК КИЛОГРАМИ

Urednik