СТАНДАРД life
Здравје

Психотерапевт: Постои една работа што можете да ја направите денес за да бидете посреќни

Социјалната интеракција е еден од столбовите на среќата. Позитивните врски не одржуваат задоволни, здрави, па дури и можат да ни помогнат да живееме подолго, според 85-годишното истражување за среќа на Универзитетот Харвард.

„За да се чувствувате подобро и посреќно и да изградите посилни врски, замолете некој да се дружите денес“, рече психотерапевтката Естер Перел во подкастот „Десет проценти посреќни“. Таа е најпродавана авторка, говорник на TED и водител на подкастот Where Should We Begin?, каде што се фокусира на интимноста и врските.

„Луѓето често се зафатени три недели пред тоа, но не тој ден. Неверојатно е колку луѓе ќе ја поминат вечерта дома“, тврди Перел.

Не мора да организирате детална вечер за состаноци за да поканите друго лице да ви се придружи. Можеби сте сакале да готвите вечера и веројатно знаете некој што би сакал да ви се придружи.

„Ако одите во теретана, повикајте некого. Секогаш има некој кој сака да направи нешто нормално, но не сака сам”, објаснува Перел.

Кога размислувате на кого да му се јавите, Перел советува да си поставите три прашања:

* На кого му должите телефонски повик?
* На кого му должите извинување?
* Со кого сакате да одите на прошетка?

Одговорот на кое било од овие прашања ќе ве доведе до личноста со која веројатно сакате да имате подлабока врска.

Поврзани вести

Пет плодови богати со хранливи материи кои го зголемуваат нивото на хемоглобин

Radmila Tasevska

3 утрински тајни за слабеење

Radmila Tasevska

5 намирници кои го зголемуваат нивото на железо

Urednik