Стандард
ЕКОНОМИЈА

Горчлива вистина за чоколадото – 1,5 милиони деца берат какао секој ден

Нова студија од Универзитетот во Чикаго открила зголемување на детскиот труд во глобалното производство на какао.

Според студијата, нарачана од Министерството за труд на САД, 43% од децата на возраст меѓу пет и 17 години во регионите на Гана и Брегот на Слоновата Коска каде се што одгледува какао (најголемите светски производители на какао) се вклучени во опасна работа.

Вкупно околу 1,5 милиони деца ширум светот работат во производство на какао, од кои половина се наоѓаат само во овие две западноафрикански земји. Во извештајот се наведува дека опасната работа вклучува употреба на остри алатки, ноќна работа и изложеност на агрохемиски производи.

Вкупниот удел на деца кои работат пораснал за 14% во изинатата деценија, се наведува во извештајот.

Поврзани вести

Оштетени штедачи: Во грабежот на Еуростандард банка постои криминална мрежа составена од лицата на раководни позиции во банката

Ангела Веселиновска

Димковски: Искористеност на средствата од претпристапните фондови на ЕУ преку ИПАРД програмите

msp-admin

Што ќе содржи петтиот сет економски мерки на Владата?

Влатко Зорба