Компании и пазар

Еуросупер БС-95 поскапува за денар

Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за денар, а Еуросупер БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за половина денар од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,50 денари, а 70,50 денари на Еуросупер БС-98. Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 62 денара, екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 50,50 денари. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,206 денари за килограм и изнесува 33,340 денари.

Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,93 проценти.

РКЕ ја донесе одлуката за цената на горивата врз основа на цените на нафтените деривати на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

Поврзани вести

Доми комплет – продукт од Еуролинк осигурување што ви овозможува безгрижност секој ден

Никола Поповски

HTC: Престанавме да создаваме иновации во паметните телефони

Влатко Зорба

Мерцедес веќе врши испорачка на возила до пред врата

Влатко Зорба

Сарач: Насмевката на лицето е најважна за здрав и долг живот

Влатко Зорба

Revolut објави раст на приходите од 354% за 2018 година

Влатко Зорба

Акциите на „Тесла“ за прв пат скокнаа над 1.000 долари

Влатко Зорба