Компании и пазар

Најбогатиот човек на светот повторно продаде акции: Овој пат во вредност од 3,1 милијарди долари

Извршниот директор на „Амазон“, Џеф Безос, неделава продаде акции во компанијата вредни повеќе од 3,1 милијарди долари, според извештајот до Комисијата за хартии од вредност.

Претходно оваа година, Безос продаде акции во вредност од над 4,1 милијарди долари во компанијата.

Продажбата оваа недела ја зголемува вкупната сума заработена со продажба на акции во 2020 година на нешто повеќе од 7,2 милијарди долари.

Тој и понатаму поседува повеќе од 54 милиони акции, вредни околу 170 милијарди долари, што го прави најбогатиот човек на светот.

Минатата недела „Амазон“ објави резултати за вториот квартал, кои ги надминаа очекувањата на аналитичарите, откако пандемијата на коронавирус поттикна Интернет шопинг, пренесува Biznisinfo.

Акциите на Амазон пораснаа за 73 отсто оваа година.

Поврзани вести

Германски работодавци: Ни требаат работници од Западен Балкан

Влатко Зорба

Шанса за јакнење на извозниот потенцијал на малите и средните претпријатија од Западниот Балкан

Влатко Зорба

Пронајдоа златен рудник на Интернет, се заработуваат милиони

Влатко Зорба

Европскиот пазар на автомобили падна за 55% во март

Влатко Зорба

5 години стратешко партнерство на Тутунски Комбинат Прилеп и Филип Морис Интернешнал

Влатко Зорба

Автопаркот на Елон Маск: Што вози основачот на Tesla?

Влатко Зорба