Компании и пазар

Од утре аплицирање за бескаматни кредити за бизнисите за справување со коронавирусот

Од утре може да се аплицира за првата линија бескаматни кредити за надминување на последиците од коронавирусот, соопшти министерката за финансии Нина Ангеловска.

Апликациите ќе одат преку Развојната банка на Република Северна Македонија, електронски – со доставување на потребните документи на [email protected]

Рокот на отплата е до 2 години со вклучен грејс период од 6 месеци, начинот на отплата: квартално, каматната стапка 0% на годишно ниво,а износ на кредитот: до 30.000 евра – во зависност од големината на фирмата:

◾️ до 10 вработени до 307.500 денари;
◾️ 11 до 50 вработени до 922.500 денари;
◾️ 51 до 250 вработени до 1.845.000 денари.

Услови и потребни документи на следниот линк https://www.mbdp.com.mk/mk/vesti/596-1-2

Поврзани вести

6G ќе ја замагли линијата помеѓу реалното и виртуелното

Влатко Зорба

Побарувачката на Кнауф производите е во постојан раст насекаде во светот

Влатко Зорба

Кварталните приходи на Twitter за прв пат надминаа милијарда долари

Влатко Зорба

Продавачки „финти“ од 90-тите кои и денес важат

Влатко Зорба

Revolut објави раст на приходите од 354% за 2018 година

Влатко Зорба

Xiaomi гради фабрика која ќе произведува по 60 5G смартфони во минута

Влатко Зорба