Стандард
ЕКОНОМИЈА

НБ очекува раст од 3,8 отсто во 2020 година

Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката Анита Ангеловска Бежоска.

Двигатели на растот, според анализата на Нардоната банка, ќе бидат извозот, инвестициите и личната потрошувачка.

Со свои проекции за економијата на земјава денеска излезе и ЕБОР, според која, растот на БДП и годинава и во наредната 2020-та ќе биде 3,2 отсто, што е зголемување од 0,2 проценти од претходно очекуваните три проценти.

Економски раст од 3,2 отсто за 2019 година предвиде и ММФ, кој, пак, за 2020 проектира зголемување од 3,4 проценти.

Поврзани вести

Македонската глобална недела на претприемништво со успешни приказни на стартап екосистемот

Берта Китинска

Влада: Четвртиот пакет економски мерки е обемен и вклучува поддршка и помош за најпогодените сектори

Александар Петровски

Извозот на овој производ лани „тежеше“ 720,5 милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska