Стандард
ЕКОНОМИЈА

Пауновски: Лимоните ќе се продаваат по 70 до 110 денари за килограм

Трговците на големо и на мало да не се обидуваат да прават манипулации со цените. Да ја почитуваат договорената маржа од 10, односно 15 проценти, порача денеска директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски.

-Цената на лимоните треба да изнесува 70 до 110 денари, како што била до 11 март. Граѓаните, пак, кога пријавуваат, треба да бидат конкретни, да кажат точно за кој продажен објект се работи, на која улица и број. За тоа, потенцира служи бројот 191.Цената на лимоните е намалена кај сите малопродажни обејтки по контролите до петокот. Проблем имаме со увозниците, со трговците на големо. Контролите се во тек, двајца се веќе казнети. Имаме зголемување на увознта цена. Големотрговците кои се, за жал, само четворица, да знаат дека секое непочитување на владината одлука ќе значи нови, поригорозни мерки, изјави Пауновски.

Поврзани вести

Здружение на оштетени штедачи: Апел за правда преку приоритетно постапување на Уставниот суд

Влатко Зорба

МТСП: Почнува исплатата на правата од социјална и детска заштита

Берта Китинска

Бесими: Скоро сите економии во текот на годината го проширија буџетскиот дефицит