Стандард
ЕКОНОМИЈА

Реализирани над 75 % од магистралниот гасовод Скопје – Гостивар

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заедно со директорот на Национални Енергетски Ресурси и заменик министерот за транспорт и врски, беа присутни на увид на градежните работи на магистралниот гасовод Скопје – Гостивар.

На овој гасовод, како што сподели Бочварски, има реализација со преку 75 %.

„Градежноштвото е моторот на економијата, затоа даваме силен фокус на изградбата на гасоводната мрежа како проект од круцијално значење за цела држава, за економијата, а посебно за граѓаните“, вели тој.

Најави и отпочнување на постапките за изградба на нови магистрални делници и тоа:

– гасовод од Велес до Свети Николе
– од Гостивар до Kичево
– и од Неготино до Гевгелија и интерконекциско поврзување со Грција.

Поврзани вести

АСОМ тврди: Предлог измените на законот за игри на среќа се противправни

Stefanija Kuzmanovska

Конзорциум од три држави ги победи Кинезите на тендерот за изградба на најскапиот пат во Хрватска

Stefanija Kuzmanovska

Форд тестира „паметни алки“ за контрола на растојанието меѓу работниците

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!