Категорија : Технологија

Технологија

Facebook ќе им плаќа на корисниците да снимаат аудио-записи

Влатко Зорба
Водечките технолошки компании се најдоа во центарот на сериозен притисок на јавноста кога пред неколку месеци стана јасно дека тие правеле аудио-записи на потрошувачите без...
Технологија

Повлечени околу 600 апликации од Google Play со 4,5 милијарди преземања

Влатко Зорба
Google Play нуди разновидна колекција на содржини од App Store и затоа е попосакувана цел за хакери. Ова бара компанијата да направи дополнителни напори за...
Технологија

Vivo APEX 2020 се појави во Барселона (ФОТО)

Влатко Зорба
Минатата година, Vivo нè изненади со својот прилично интересен концептуален паметен телефон APEX 2019, во кој беа вклучени 5G конекција и конструкција од цело парче...
Технологија

По крајот на поддршката: Windows 7 под постојани хакерски напади

Влатко Зорба
Од 14 јануари годинава. Microsoft официјално ја прекина поддршката за Виндоус 7, бројот на хакерски напади против оперативниот систем нагло се зголеми, според безбедносната компанија....
МАГАЗИН Технологија

Вселенската агенција бара испитаници кои ќе лежат во када пет дена

Кристина Денесовска
Европската вселенска агенција (ЕСА) објави дека бара испитаници за да истражи на кој начин бестежинската состојба влијае на луѓето. Заинтересираните учесници пет дека ќе лежат...
Технологија

Google го претстави Android 11 Developer Preview порано од очекуваното

Влатко Зорба
Google традиционално ги претставува првите „Preveiw“ верзии на оперативниот систем во втората недела од март. Компанијата сега е пред предвидениот распоред бидејќи Android 11 Developer...
Технологија

Mate Xs ќе биде промовиран на 24 февруари

Влатко Зорба
Следниот флексибилен паметен телефон на Huawei ќе се нарекува Mate Xs. Првичните планови беа премиерата да се претвори во реалност на мобилниот Конгрес во Барселона....
Технологија

Android 11 ќе поддржува функција за споделување на батеријата со други паметни телефони

Влатко Зорба
Инверзното безжично полнење е сè уште релативно нова функција која многу паметни телефони не ја поддржуваат. Сепак, Google е многу заинтересиран за овој концепт. Компанијата...
Технологија

Мистериозниот гејминг смартфон на Lenovo ќе го „сруши“ AnTuTu

Влатко Зорба
Веќе некое време се слушаа гласини дека Lenovo има намера да се придружи на занимливата ниша на гејминг смартфони, а сега нов тизер открива дека...