Технологија

Windows 10 2004 би можел да биде објавен во мај

Microsoft би можел да го објави следното големо ажурирање на Windows 10 (под етикетата 2004) во мај, а ажурирањето ќе се нарече Windows 10 May 2020 Update (build 19041.173).

Под кодното име „Manganese“, Windows 10 2004 е објавен за Windows Insider (slow ring), кој има можност да ги надоградува своите тековни инсталации или да презема ISO-датотеки на новиот оперативен систем. За другите главни корисници, Microsoft би можел да го објави ова ажурирање во мај.

Windows 10 2004 ќе имплементира опција „restore this PC from the cloud“, редизајниран систем за ажурирање на Windows, пофункционален Task Manager што прикажува GPU температури, подобрувања во Cortana, Windows Search и Network management servise.

Поврзани вести

Се појавија целосните карактеристики на Samsung Galaxy Note10 Lite

Влатко Зорба

Huawei ја промовираше P40 серијата (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Zoom енкрипција „од крај до крај“ за сите корисници

Stefanija Kuzmanovska

Што носи новиот iPhone?

Влатко Зорба

Samsung ќе воведе голем број софтверски иновации со Galaxy S20 и Fold 2

Влатко Зорба

Huawei го претстави Mate Xs

Влатко Зорба