Стандард
ЕКОНОМИЈА

Заев: Сите граѓани кои беа обесправени со новиот пакет ќе добијат помош

Следува четврт пакет мерки и со тоа нема да доцнат пензиите, социјалната помош државата е финансиски ликвидна. Граѓаните ќе имаат дирекна помош  со картичките ќе ја зголемена потрошувачка, ќе се враќаат работниците кои се отпуштија за време на кризата, истакна вечерва премиерот Зоран Заев во рамките на емисијата „Отворено судио“ на МТВ.

Тој напомена дека државата и буџетот постојат за граѓаните сите кои беа обесправени со новиот пакет ќе добијат помош.

-Зареди тоа што пуштивме пари за картичките, сите пакети одложувањето на данок на добијат сето тоа државата го плаќа 730 илјади граѓани ќе добијат помош . Ако граѓаните се стабилни и компаниите ќе го полнат буџетот. Државата има свои девизни резерви со првиот баланс се скрати една милијарда од непродуктивни трошоци, третиот дек е таму кај што има заштеди. Ќе има ребаланс на буџетот, изјави Заев.

Поврзани вести

Како да се преродат големите и традиционални компании?

Влатко Зорба

ОПЕК+: Нафтената војна е завршена, но поради коронавирусот бензините остануваат ефтини

СБ: Северна Македонија продолжува со позитивни трендови во економијата, растот 3,1 отсто

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!