Стандард
КОМПАНИИ

2021 година изгледа како црна дупка за европскиот туризам (инфографик)

Единственото нешто што можат да го направат најпопуларните туристички дестинации во Јужна Европа за 2021 година е само да се подготват и да се надеваат.

Вакцинациите против коронавирус веќе започнаа, но ќе поминат месеци пред да се достават доволно дози, за луѓето да можат да се вратат на живот од пред пандемијата. Ова значи дека во голема мера бизнисот не може да ги оправда очекувањата за летната сезона оваа година, пишува „Блумберг“.

Сега само очекува дека сезоната ќе биде подобра отколку во 2020 година. Само три крстарења пристигнаа на грчкиот остров Санторини минатата година, во споредба со скоро 600 во 2019 година. Податоците од Европската комисија, објавени во четвртокот, покажуваат дека посетите на Италија, Шпанија и Грција паднаа за најмалку 70%.

„Туристичките текови генерално се очекува целосно да се опорават до нивото пред кризата во 2021 година“, соопштија од Комисијата.

Пандемијата ги става сопствениците на хотели, кои сè уште имаат трошоци за одржување и изнајмување работна сила без гаранција за приход, во тешка ситуација.

„Треба да бидеме подготвени без да знаеме дали можеме да отвориме. Но, не можеме да ги оставиме подготовките во последен момент“, рече Манолис Карамолегос, кој е сопственик на Meltemi Hotels and Resorts во Санторини и е претседател на локалното здружение на хотелиери.

Туризмот е клучен за многу делови на јужна Европа. Претставува 21% од грчката економија и 17% од економијата на Португалија. Често е главен работодавач во региони каде што недостасуваат други индустрии, обезбедувајќи приходи за семејства и поддршка за локалните економии.

Изгледите ќе се подобрат со продолжување на вакцинациите, бидејќи одложената побарувачка ќе доведе до повеќе спонтани резервации.

Дури и ако има скок на резервациите во последен момент, придобивките нема да бидат распределени рамномерно. Според Европската комисија, луѓето ќе претпочитаат дестинации дома или близу со автомобил од места како што се Грција и Португалија.

Во меѓувреме, како што кампањата за имунизација на Европската унија напредува полека – и контроверзно – владите бараат можности да му помогнат на туризмот.

Грција сака Европската унија да создаде сертификат за да можат оние кои се вакцинирани слободно да патуваат.

TUI AG, најголемиот светски тур-оператор, изјави оваа недела дека се држи до плановите да понуди четири петтини од својата редовна програма ова лето. Компанијата се надева дека брзото ширење на вакцините во Велика Британија ќе ја зголеми побарувачката кај британските туристи.

Но, британската влада не го дели ентузијазмот. Секретарот за транспорт Грант Шапс ги советуваше Британците да не резервираат годишни одмори оваа недела поради несигурност.

„Едноставно не го знам одговорот на прашањето каде ќе бидеме ова лето. Најдобар совет е да не се прави ништо во оваа фаза“, рече тој.

Некои хотели во Јужна Европа пријавуваат посилна локална побарувачка, што ќе неутрализира некои, но не сите, од засегнатите приходи.

„Потребни ни се прецизни индикации од владата во врска со безбедносните упатства и протоколи за дејствување во различни ситуации со цел да се испланира однапред. За туризмот, недостатокот на јасност е исто толку штетен како и самиот Ковид-19“, рече Паоло Манка, кој управува со ланецот Felix Hotels на Сардинија и е шеф на хотелската асоцијација Federalberghi Sardegna.

Поврзани вести

Бафет инвестира во фармацевтската индустрија, пренесе дел од капиталот од ИТ секторот

msp-admin

Шефот на Huawei предупреди на растечката дигитална поделба

Влатко Зорба

„Кросбоу“ ќе ја направи зелената енергија конкурентна на регионалниот пазар

msp-admin