Стандард
КОМПАНИИ

33 милиони долари годишно: Ова е најплатениот американски банкар

Извршниот директор на „Морган Стенли“, Џејмс Горман, стана најплатениот американски банкар, откако неговата плата се зголеми за шест милиони долари минатата година, или 22 проценти.

Шефот на една од најголемите финансиски институции во светот ќе добие дури 33 милиони долари за сработеното во 2020 година, наспроти 27 милиони долари една година порано, кога неговата плата падна за седум проценти.

Структурата на приходите на Горман изгледа вака: основна плата од 1,5 милиони долари, паричен бонус од 7,8 милиони долари и награди во акции од скоро 24 милиони долари.

Директорите на „Морган Стенли“ одлуката ја темелеа на рекордните финансиски резултати на компанијата во 2020 година и напредокот на Горман во спроведувањето на долгорочната стратегија на банката.

Минатата година беше рекордна година за Морган Стенли според финансиските резултати, со нето профит од 11 милијарди долари (раст од 22 проценти) и поврат на акциите од 15,2 проценти.

Годишните приходи беа 48,2 милијарди долари и пораснаа за 16 проценти, што им донесе скок на берзите и бран спојувања и списоци што се случија по првичниот шок на пазарот поради пандемијата на коронавирус.

Значи, нивниот последен квартал беше сензационален, со 51 процент раст на профитот.

Поврзани вести

ФЕД одлучи да ги задржи каматните стапки близу до нула

Влатко Зорба

Huawei: Нашиот автомобил ќе поминува повеќе од 1.000 км, далеку подобри сме од Tesla

Влатко Зорба

96-годишен МИЛИЈАРДЕР ја открива ТАЈНАТА за долг и среќен живот

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!