Стандард
КОМПАНИИ

Британската фунта драстично падна откако Џонсон беше префрлен на интензивна нега (ФОТО)

Британската фунта драстично падна во однос на доларот и еврото, откако британскиот премиер Борис Џонсон заврши во единицата за интензивна нега, откако се влоши неговата состојба поради коронавирусот.

Фунтата падна за 0,3 проценти во однос на доларот вечерва, на еквивалент од 1.22229 американски долари. Споредено со еврото, падна за 0,1 отсто на 1,1326 евра.

Валутата веќе се тргуваше близу историските најниски нивоа во однос на доларот во последните неколку недели, бидејќи Велика Британија – како и многу светски економии среде пандемија на коронавирус – се бори да ги задржи своите пазари во земјата.

Поврзани вести

Одговор по реакција на одлука за измена и дополнување на статутот на Жито Лукс АД Скопје

msp-admin

Хрватска изгубила 5,12 милијарди евра од туризам само во еден дел од годината

Влатко Зорба

BioNTech подготвен да произведе до 2,5 милијарди вакцини оваа година

Влатко Зорба