Стандард
КОМПАНИИ

Британската фунта драстично падна откако Џонсон беше префрлен на интензивна нега (ФОТО)

Британската фунта драстично падна во однос на доларот и еврото, откако британскиот премиер Борис Џонсон заврши во единицата за интензивна нега, откако се влоши неговата состојба поради коронавирусот.

Фунтата падна за 0,3 проценти во однос на доларот вечерва, на еквивалент од 1.22229 американски долари. Споредено со еврото, падна за 0,1 отсто на 1,1326 евра.

Валутата веќе се тргуваше близу историските најниски нивоа во однос на доларот во последните неколку недели, бидејќи Велика Британија – како и многу светски економии среде пандемија на коронавирус – се бори да ги задржи своите пазари во земјата.

Поврзани вести

Viber ги прекинува сите врски со Facebook

msp-admin

„Амазон“ почна да продава монтажни куќи

msp-admin

Твитер и Фејсбук ги затегнуваат мерките против лажните информации за коронавирусот

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!