Стандард
КОМПАНИИ

ЕУ: 100 милиони дози вакцини месечно од април

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лeјен очекува 100 милиони дози вакцини месечно од април, напиша германскиот печат во понеделникот.

„Од април наваму, количините може повторно да се удвојат според плановите на производителите, но и затоа што може да се одобрат и други вакцини“, рече таа за германскиот весник „Штутгартер цајтунг“ и „Штутгартер Нахрихтен“ во коментарите до кои имала пристап новинската агенција ДПА.

Фон дер Лeјен очекува „во просек околу 100 милиони дози месечно во вториот квартал, вкупно 300 милиони дози до крајот на јуни“.

Според весникот, тоа би значело околу 20 милиони дози месечно за Германија, за што ќе биде потребно значително зголемување на капацитетот за вакцинација.

Од почетокот на вакцинацијата кон крајот на декември, околу 7,3 милиони дози на вакцина се препишани на Германија, според податоците на институтот Роберт Кох (РКИ) од петокот. Од 5 милиони вакцинирани, само половина добиле втора доза во Германија.

Досега се одобрени само тројца производители во Европската унија: Pfizer / BioNTech, Moderna и AstraZeneca.

Европската агенција за лекови (ЕМА) се очекува да препорача одобрување за вакцината од американскиот производител Johnson&Johnson. во четврток.

Според премиерот Андреј Пленковиќ, до 4 март во Хрватска биле конзумирани над 242 000 дози вакцини, од кои 121 000 примиле по една доза и 60 000 обете. Според него, одобрувањето на вакцината Ј & Ј би било дополнителни 900 илјади дози за Хрватска, која претходно нарача 5,6 милиони дози.

Поврзани вести

Богатите луѓе никогаш не веруваат во овие лаги

msp-admin

„Фолксваген“ плати казна од 9,5 милијарди долари за случајот „дизелгејт“ во САД

msp-admin

Кој може да го заземе местото на Кина како глобална фабрика?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!