Стандард
КОМПАНИИ

Пекевски: Менаџерите треба да инвестираат во професионализмот бидејќи без тоа нема раст

Многу менаџери или сопственици имаат бизнис, а не се ни свесни дека имаат потенцијал кој можат да го искористат за да изградат бизнис империја. Стравот или штедењето во ресурси ги спречува во тоа, вели Синиша Пекевски – бизнис консултант во интервју за Локално.

Тој вели дека повиците на ФИТР се одлични, но средствата кои се одвојуваат се малку со оглед на големиот интерес на компаниите да учествуваат со апликации.

Во однос на професијата, тој смета дека се уште постојат предрасуди за консултантите дека „продаваат магла“ и или дека нивните услуги се скапи.

Дополнително, според Пекевски, консултантите се потребни затоа што работите ги гледаат од повеќе аспекти и од различна позиција и помагаат да се дојде до оптимално решение за секој предизвик кој се појавува во работењето на компанијата.

– Менџерите треба да инвестираат во професионализмот бидејќи без тоа нема раст. Инвестицијата во професионалност е промената што го движи напредокот на бизнисот, посочува Пекевски.

Целото интервју на следниот линк!

Поврзани вести

Од вечерва на полноќ ќе може да се аплицира за бескаматните кредити

msp-admin

Се размислува за проширувањето на Суецкиот канал

Влатко Зорба

MasterCard се соочува со судски спор вреден 14 милијарди фунти

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!