Стандард
КОМПАНИИ

Продажбата на електрични автомобили му помогна на Mercedes да ги исполни целите за емисиите на штетни гасови

Германскиот производител на премиум автомобили Mercedes-Benz, сопственост на Daimler AG, успеа да ги исполни построгите услови за емисија на јаглерод диоксид наметнати во рамките на Европската унија (ЕУ) со доцниот скок на продажбата на „plug-in“ хибридни и електрични автомобили, што го спаси концернот од големи казни, пренесе „Блумберг“.

Mercedes испорача 160.000 хибридни и електрични возила во 2020 година, со околу половина од тие испораки во четвртиот квартал, според извршниот директор на Daimler, Ола Калениус.

Вкупната малопродажба на автомобили Mercedes се зголеми за 0,2% во последните три месеци од годината, откако испораките во Кина пораснаа за 22%.

„Добриот тренд што го видовме во третиот квартал продолжи и во четвртиот, управуван од Кина, но не само од Кина, бидејќи другите пазари објавија подобрување“, рече Калениус.

Mercedes планира да го забрза лансирањето на електричните модели и е посветен на почитување на построгите правила за емисии во следните години, додаде тој.

Daimler ги надмина своите германски ривали Volkswagen AG и BMW AG минатата година, делумно благодарение на напредокот во процесот на електрификација на возниот парк и посилното закрепнување на продажбите во втората половина на 2020 година.

PSA Group, Volvo Cars, Renault SA и BMW се меѓу производителите кои исто така се очекува да ги почитуваат правилата за емисија на ЕУ. Volkswagen соопшти дека може да ја промаши целта со мала разлика.

Со седиште во Штутгарт, Германија, Daimler ќе го претстави компактниот електричен автомобил EQA подоцна овој месец, откако минатата година го објави последното повторување на својот предводник на S-Class. Концернот ќе претстави четири електрични автомобили во 2021 година за зајакнување на конкурентноста во сегментот во споредба со Tesla Inc.

Компанијата во четвртокот претстави иновативен голем дисплеј кој покрива голем дел од контролната табла и ќе биде имплементиран за прв пат во електричниот модел EQS.

Поврзани вести

Боинг 737 MАКС полета за прв пат во Европа по низата трагедии во 2019 година

Влатко Зорба

Huawei Самит 2021 за жените програмери: Жените треба да се охрабрат да се вклучат во технолошките иновации

Визер отворa нова база во Сараево

Влатко Зорба