Стандард
КОМПАНИИ

Првиот потег е за жените: Неверојатно деби на Bumble

Компанијата Бамбл, која управува со истоимената апликација за запознавање, ја направи својата сопственичка Витни Волф Херд (31) милијардер.

Акциите на Bumble, компанија која всушност обезбедува услуги на жени, односно оние кои го прават првиот потег кога излегуваат, се искачија за 67% во своето деби на 72 американски долари.

Така, извршниот директор стана „тешка“ 1,5 милијарди долари.

Bumble, која се разликува од другите апликации за запознавање по тоа што им дава предност на жените да го направат првиот потег, се обидува да го монетизира најголемиот раст на американскиот ИПО пазар во последните две децении. Имено, компаниите собрале рекордни 168 милијарди долари преку ИПО на американските берзи во 2020 година.

Апликацијата е основана од Витни Волф Херд во 2014 година, која е една од основачите на ривалската апликација Tinder, која подоцна ја напушти. Инвестицискиот фонд BlackStone се стекна со мнозински удел во Bumble во 2019 година, кога проценетата вредност на компанијата беше околу 3 милијарди долари.

Меѓу инвеститорите на Bumble се тениската легенда Серена Вилијамс и актерката Пријанка Чопра, која глумеше во ТВ серијата „Квантико“.

Оваа апликација, која е исклучително популарна меѓу милениумците, забележа брз раст на корисниците ширум светот во последните неколку години, но нејзината популарност беше загрозена од пандемијата Ковид-19 минатата година, бидејќи корисниците мораа да останат дома и да се придржуваат до пропишаните социјални растојанија.

Во третиот квартал од 2020 година, оваа апликација имаше 42 милиони активни корисници месечно и 2,4 милиони корисници на претплатници во периодот јануари-септември.

Патем, од 559 компании што излегоа во јавноста во САД во изминатите 12 месеци, само две, освен Bumble, ги основаа жени.

Ова значи дека жените во голема мерка заостануваат во веројатно најголемиот бум за создавање богатство во историјата. Минатата година 500 најбогати луѓе во светот заработија 1,8 трилиони долари, но 91% од тој неочекуван приход им припадна на мажите, според индексот на Блумберг.

– Ова е огромна победа – рече Алисон Капин, која е партнер во мрежата „Жени во ИТ“.

– Витни виде можност и врз основа на својата експертиза влезе во овој рудник за злато, не само за неа и нејзиниот тим, туку и за нејзините инвеститори – напиша таа.

Поврзани вести

Светска банка за стандардизирање на договорите за вакцини против корона

Влатко Зорба

Економијата на Велика Британија страда од најголемиот колапс во последните 300 години (инфографик)

Влатко Зорба

Помалку од милион невработени во САД побараа помош за прв пат од почетокот на пандемијата

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!