СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Римац го претстави кампусот: Ќе има градинка, музеј, ливада со животни … (ВИДЕО)

Производителот на електрични автомобили „Римац Автомобили“, го претстави проектот на своето ново технолошки напредно седиште, кое вклучува тест патека, сместувачки капацитети и музеј.

Според соопштението, „Римац Автомобили“ е создаден со визија за создавање возбудливи електрични автомобили и погонски системи за електрични возила, а за само десет години тие прераснаа од проект во гаража во компанија која веќе вработува 1.000 луѓе. Денес, велат тие, компанијата развива и произведува автомобили и технологија, како и системи за електричен погон за многу светски производители на автомобили, а денес е една од истакнатите компании во подем во автомобилската индустрија, која е во транзиција кон електрична иднина.

Сите работници на една единствена локација

Во согласност со својот статус на стратешки партнер на големите компании како Хјундаи, Киа и Порше, „Римац“ сега сака да ги собере сите свои вработени и функции на една единствена локација. Впечатливиот комплекс, дизајниран од познатата архитектонска канцеларија „3LHD“, ќе ги обедини сите вредности на „Римац“. Новиот комплекс ќе биде основа за истражување, развој и производство и ќе и овозможи на компанијата да прерасне од производство на прототипови и проекти во мали серии до големо производство на електрични погонски системи со високи перформанси и системи на батерии за многу глобални автомобилски компании.

Завршување на градбата до 2023 година

Новата локација се наоѓа на неколку километри од сегашното седиште на „Римац автомобили“ и се наоѓа на парцела од 200.000 м2, додека изградената површина ќе достигне околу 100.000 м2. Се очекува да биде готов до 2023 година. Изгледот и впечатокот оставен од новиот комплекс е резултат на долгорочна рефлексија. Мате Римац сакаше новото седиште на неговата компанија да не претставува само карактерот на брендот, туку и карактерот на работниците. Просторите се дизајнирани да бидат пријателски, отворени и топли, со додадени елементи на забава. Во исто време, тие ќе бидат модерни, светли и инспирирани од природната средина.

Кампусот ќе биде без високи огради и ќе биде отворен за јавноста

За разлика од повеќето локации во автомобилската индустрија, каде што се поставени високи огради и ниво на тајност, кампусот Римац ќе биде отворен за јавноста, а интеракцијата на посетителите, гостите и работниците е пожелна и добредојдена.

Како ќе изгледа кампусот?

Дизајнот на главната зграда се фокусира на тоа како четирите клучни групи ќе влезат и ќе се движат низ локацијата. На пример, работниците природно ќе настојуваат да стигнат до своите работни места што е можно побрзо, додека на другиот крај, посетителите ќе сакаат да уживаат во импресивни заеднички простории.

Се разбира, во согласност со фокусот на брендот кон впечатлив дизајн, иновации и одржливост, новиот комплекс ќе биде полн со паметни и уникатни предмети. Меѓу нив се „урбаното мочуриште“ и ливадите, како и градината на покривот на ресторанот. Дополнителен елемент на комплексот ќе бидат сместувачките капацитети. Наместо класичниот хотел за сместување на нови работници, тоа се планира преку индивидуални „капсули“ кои ќе се спојат со шумската средина.

Со оглед на посветеноста и страста на брендот за автомобилски проекти, страницата исто така ќе има многу објекти што ќе им овозможат на посетителите да се нурнат во целосното искуство на возбудливи автомобили на „Римац автомобилите“. Меѓу другото, клиентите ќе можат да ја видат и изберат спецификацијата на нивниот автомобил Римац во посебна просторија, а исто така ќе има и музеј и бар.

Како дел од обиколката на локацијата, посетителите ќе имаат можност да го обиколат производството. Со оглед на обемот на работа на Римац за други автомобилски компании, планирани се и неколку простории за проекти на клиенти, кои ќе бидат достапни само за вработените кои работат на одреден проект.Ќе има игротека, теретана, спортски центар, градинка, ливада со животни…

Една од клучните вредности на Римац е благосостојбата и образованието. Затоа се планираат игралиште, теретана и спортски центар, ресторан, па дури и градинка со ливада со домашни животни. Во согласност со ориентацијата кон одржливост, се планира и производство на органска храна на лице место, како и изобилство на зеленило за уживање.

Прием и музеј

Тука зграда со производство ќе биде поврзана со голем ресторан суптилно вграден во пејзажот со поглед од двете страни на кампусот. Ќе има малопродажен простор и градинка на едниот крај. Од другата страна ќе има прием и музеј. Наспроти нив ќе бидат производствени и тест постројки, кои вклучуваат дизајн и производство на прототипови. Од друга страна, ќе има влез во срцето на локацијата, фабрика за производство со обработка, композитно производство, производство на батерии и делови за електричен погон, склопување возила и лабораторија за контрола на квалитетот.

Големината и амбициите на новиот кампус се огромни, што, велат од „Римац“, ја прави една од најголемите згради од ваков вид во Европа, не само во автомобилската индустрија.

Планираните финансиски инвестиции во проектот надминуваат 200 милиони евра. Изградбата на новата локација се очекува да започне до крајот на годинава, а завршувањето е планирано за 2023 година, пренесе Индекс.

Поврзани вести

Alphabet со рекордни приходи и профит за четвртиот квартал на 2020 година

Влатко Зорба

Што нè учи Маск за неуспехот, во време кога успехот е сè?

msp-admin

Црна гора очекува 500 милиони приходи од туризмот

Влатко Зорба