СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Волстрит со голем пад на почетокот на годината

На Волстрит во понеделникот, на првиот ден од тргувањето во новата година, берзанските индекси нагло паднаа бидејќи инвеститорите избегнаа ризик поради претстојните избори во Сенатот во Џорџија и понатамошниот силен раст на бројот на пациенти со коронавирус.

Дау Џонс падна на 382 поени, или 1,25 проценти, на 30.223 поени, додека Ес енд П 500 потона за 1,48 проценти на 3.700 поени, а индексот Насдак 1,47 проценти, на 12.698 поени.

За Дау и Ес енд П беше најголем дневен пад од крајот на октомври, а за Насдак индексот од 9 декември, па сите три индекси се лизнаа на најниско ниво во последните две недели.

На самиот почеток на вчерашното тргување, Дау Џонс и Ес енд П достигнаа нови рекордни нивоа, па се чинеше дека трендот на нивниот силен раст од 2020 година на крилјата на огромните фискални и монетарни стимуланси ќе продолжи.

Сепак, наскоро на пазарот преовладуваше претпазливоста, па насоката на индексот беше обратна.

Инвеститорите, всушност, не се подготвени да ризикуваат пред важните избори за Сенатот, што ќе има одлучувачко влијание врз почетокот на мандатот на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Џорџија не избрала демократи во Сенатот во изминатите 20 години, но ако сега остварат двојна победа, демократите ќе ја добијат предноста.

И бидејќи демократите веќе имаат мнозинство во Претставничкиот дом, на Бајден ќе му биде полесно да ги спроведе своите планови во Конгресот, како што се измени во законите за даноци, нови стимулации и зголемени инвестиции во инфраструктурата

Во последниве месеци, пазарот се разви силно благодарение на надежта на инвеститорите дека наскоро, благодарение на вакцинацијата против Ковид-19, економските активности ќе се вратат во нормала.

Но, ширењето на коронавирусот во САД не се намалува, така што вкупниот број на смртни случаи од Ковид-19 надмина 350.000.

Поврзани вести

Honda повлекува дури 761.000 возила

Влатко Зорба

Ротари клубот – Скопје Интернешнал донираше ајвар за Домот за стари лица „Мајка Тереза“ од Скопје

msp-admin

Лукавиот план на Марк Цукерберг за иднината на Фејсбук

msp-admin