Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Компанија за „копање“ Bitcoin со пазарна вредност од над милијарда долари

Компанијата за копање Bitcoin, Bit Digital (BTBT) веќе има пазарна вредност од над 1 милијарда долари во споредба со 6,2 милиони долари пред една година.

Акциите на компанијата со седиште во Њујорк пораснаа скоро 7.500 проценти во изминатата година, во моментов тргуваат со нешто повеќе од 25 американски долари.

Bit Digital работи на агресивно проширување на своите рударски операции, вклучително и договор вреден 13,9 милиони американски долари за купување на скоро 18 000 машини Antminer и Whatsminer.

Откако ќе бидат примени и имплементирани, машините ќе ја удвојат моќноста на хеширање на Bit Digital на над 2.253 петахаши во секунда (PH / s).

Фокусот на компанијата за зголемување на производствениот капацитет не е изненадувачки, со оглед на тоа што се зголемуваат приходите од рударството.

Три други јавни рударски компании неодамна се приклучија на Bit Digital како компании за преку милијарда: Riot Blockchain, Marathon Patent Group и Hive Blockchain.

Поврзани вести

6 алткоини кои кријат голем потенцијал (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Chainlink достигна рекордна цена

Влатко Зорба

Банката на Сингапур: Биткоинот може да дејствува како злато

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!