СТАНДАРД life
Секс и врски

Како да го подигнете либидото кога не сакате секс?

Има денови кога не се чувствувате најсекси. Може да има многу причини за ова, но може да влијае и на вашиот сексуален живот, бидејќи во тој случај веројатно нема ни да ви се допадне сексот и имате чувство дека ништо не може да го промени тоа. Да, сите го знаеме тоа чувство. Сепак, постојат неколку начини да се справите со ова чувство. Еве што треба да направите.

Не се чувствувајте лошо што не ви е до секс

Постојат различни причини кои можат да влијаат на падот на вашето либидо. Можеби сте под стрес или исцрпени, а тоа негативно се одразува на вашиот сексуален нагон. Прекумерната и постојана изложеност на стрес предизвикува кортизолот (хормонот на стрес) да ги потисне нашите полови хормони, што автоматски доведува до слаб сексуален нагон. Покрај тоа, може да влијае и на вашата слика за себе, а со тоа и на вашата самодоверба.

Дополнително, какви било промени во вашето ментално здравје, земање нови лекови или физички промени, вклучувајќи го и вашиот менструален циклус, исто така може да влијаат на вашата желба за секс.

Сосема е нормално дека начинот на кој го перцепирате вашето тело влијае на вашите чувства за сексот

Начинот на кој го доживувате вашето тело влијае на вашата самодоверба, како и на вашиот однос кон сексот. Можно е да избегнувате секс, голотија или едноставен флерт бидејќи не сте доволно опуштени со вашето тело. Дополнително, можеби се фокусирате на задоволството на партнерот наместо на вашето, бидејќи сметате дека не заслужувате оргазам.

Ако не сте задоволни со вашето тело, тоа често доведува до чувство на недостојно, непожелно и незрело. И сите овие чувства можат да не спречат да бидеме енергични и самоуверени. Сепак, овие чувства се сосема нормални.

Фокусирајте се на она што ве прави да се чувствувате добро

Направете пауза од размислување за тоа како изгледате. Наместо тоа, фокусирајте се на тоа како се чувствувате. Избришете ги естетските слоеви и концентрирајте се на природното. Борете се за работи што прават да се чувствувате добро. Прави го тоа што го сакате. Исто така, ќе ви помогне да се чувствувате добро за себе и за вашето тело. Исто така, пополнете ги вашите социјални медиуми со содржина што сакате да ја гледате. Следете ги само страниците кои ве привлекуваат и кои сакате да ги гледате. Исто така, престанете да зборувате негативно за вашето тело.

Бидете голи

Да! Бидете голи додека правите секојдневни работи. Додека се движите низ Инстаграм, уживајте во голотијата и вашето тело. Играјте низ куќата. Застанете пред огледалото и восхитувајте се на себе. Човечкото тело е совршено на многу начини. Прифатете го и уживајте во него.

Креветот нека ви биде најудобно место во куќата

Освежете ја постелнината и одберете ја онаа што одговара на вашата кожа. Препуштете се на допирот и сензорните искуства. Ако чувствувате недостаток на желба за секс, чистите чаршафи можат да ви послужат како „чист лист“ и да ви помогнат да се фокусирате на работите што ги сакате во спалната соба.

Гледајте секси филмови

Секси музиката и филмовите се одлични и за поттикнување на имагинацијата во сексуална смисла, а со тоа и за подигање на либидото. Возбудлива секс сцена од филм или книга исто така може да ви ги разбуди сетилата. Користете ја вашата имагинација за повторно да се запознаете со вашето тело. Истражувајте што уживате, а што не.

Кажете му на партнерот што точно сакате

Ако имате партнер, многу е важно да разговарате за вашите чувства со партнерот. Ако има нешто во вашата врска што прави да се чувствувате оддалечени, разговарајте со него за тоа. Ако не сте задоволни од неговите сексуални вештини, привлечете му го тоа на внимание (на убав начин се разбира). Покажете им што би сакале и што ве прави да се чувствувате секси.

Мастурбирајте

Ако стресот влијае на вашето либидо, еден од првите чекори што можете да ги преземете е да се допирате себеси. Тоа е еден од најлесните начини да се возбудите. Мастурбацијата ја гради самодовербата и го зголемува либидото. Сензуалните допири и интензивен момент на задоволство ни го подигнуваат расположението и не ослободуваат од стрес.

Променете ја вашата рутина

Дали имате некакви нееротски навики во спалната соба? Ако гледате телевизија или се движите низ социјалните мрежи во спалната соба, тоа може да ја намали вашата желба за секс и да доведе до намалување на либидото. Ако ја имате истата сексуална рутина, можно е да ви се појавила досада, која исто така ја убива вашата желба за секс. Променете ги навиките, купете нова секс играчка, создадете поинаква атмосфера во собата и уживајте во размената на допири.

Значи, има работи што можете да ги направите ако се соочувате со овој проблем и не очајувајте. Речиси сите сме поминале низ овие чувства и тие се сосема нормални, но за среќа, можете да се справите со нив.

Се чувствувате тажно после секс? Експерт открива зошто и како да го промените тоа

Поврзани вести

Зошто треба да заспиете со некој што го сакате?

Radmila Tasevska

Какви чуда создава редовниот секс со вашето тело?

Radmila Tasevska

Осум типа на мажи кои жените потајно ги сакаат!

Urednik