Таг : лидери

Компании и пазар

Дали женските лидери се поуспешни од мажите во време на корона?

Влатко Зорба
Некои студии истражуваа дали земјите управувани од жени подобро се справиле со пандемијата за време на оваа криза. Се покажа дека ова тврдење не е...
Политика

Села, Гаши и Касами не одговорија позитивно на поканата за средба со Ахмети

Берта Китинска
Лидерите на Алијансата за Албанците и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши нема да одат на средбата на челниците на партиите од албанскиот политички блок...
СВЕТ

Тунберг до лидерите на ЕУ: Климатските промени се вонредна состојба

Stefanija Kuzmanovska
Шведската активистка за борба против климатските промени Грета Тунберг денес апелираше до лидерите на Европската унија итно да преземат потребни мерки по тоа прашање и...
ЕУ

Лидерите на ЕУ ги продолжија санкциите кон Русија поради анексијата на Крим

Stefanija Kuzmanovska
Лидерите на Европската унија денеска се договорија да ги продолжат економските санкции кон Русија до крајот на јануари следната година поради анексијата на Крим во...
СВЕТ

Лидерите повикаа на поголема соработка по пандемијата – собир без САД, Кина и Русија

Stefanija Kuzmanovska
Педесетина светски лидери повикаа на поголема соработка во светот по пандемијата, на состанокот на ОН за развој на финансирање, на кој не присуствуваа САД, Кина...
Политика

Лидерска средба: Заев за брзи избори, Мицкоски не е подготвен за реална дискусија

Во тек е лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски на која сите лидери на политички партии, разговараат за состојбата на државата со ковид-19 и дали...
Политика

Пред влезот во Кабинетот на лидерите им се мереше температурата (ВИДЕО)

Во моментот во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски почна лидерската средба за терминот на одржување на предвремените парламентарни избори, кои беа закажани на 12 април,...
ЕУ

Лидерите на ЕУ утре ќе разговараат за ублажување на економските последици предизвикани од пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Лидерите на земјите членки на Европската унија (ЕУ) утре ќе се состанат за да разговараат за економските мерки и програми за ублажување на пследиците од...
Политика

Oдлуките однапред донесени: ДПА ја напушти лидерската средба

Демократската партија Албанците ја напушти лидерската средба што ја свика претседателот Стево Пендаровски, во вила Водно. Во изјава за медиумите Орхан Ибраими од ДПА рече...