Таг : Ментално здравје

Здравје и Храна МАГАЗИН

8 најморничави ментални нарушувања

Елена Даскалова
Според лекарите, едно од четири лица има ментално или невролошко нарушување. Некои од овие состојби се лесни за идентификување и дијагностицирање, а постојат и оние...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Танцувањето, пеењето и посетата на музеј се благотворни за физичкото и менталното здравје

Креативни активности, учество во културни или уметнички настани и активности како што се танцување, пеење или посета на музеи имаат позитивен ефект врз физичкото и...
Забава МАГАЗИН

Леди Гага зборуваше искрено за своето ментално здравје, суицидалните мисли и самоповредувањата

Пејачката Леди Гага во интервју за Elle со Опра Винфри прозборе за своето ментално здравје кое е нарушено поради траумите кои ги има после силувањето....
МАГАЗИН Миленици

Раси на кучиња кои го подобруваат вашето емоционално здравје

user2
Миленичињата имаат неверојатна моќ да ни помогнат да бидеме поздрави, посреќни и да живееме подолго. Всушност, науката веќе со години тврди дека луѓето кои имаат...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Денеска (10 октомври) е Светски ден на менталното здравје

user2
Светскиот ден на менталното здравје на глобално ниво се одбележува на 10 октомври. Првпат е воведен во 1992 година, по иницијатива на Светската федерација за...