Таг : Смртни случаи

СВЕТ

Пандемијата го зголеми бројот на смртни случаи од предозирање

Stefanija Kuzmanovska
Од почетокот на пандемијата, бројот на смртни случаи поврзани со предозирање со наркотици е значително зголемен во Канада, покажуваат податоците објавени во оваа земја, пренесува...
Вести

Како европските земји ги водеа статистиките за смртните случаи од Ковид-19?

Влатко Зорба
Постојат значителни разлики меѓу европските земји во начинот на водење на статистиката на смртните случаи од Ковид-19, покажа анализата на „Политико“, направена на почетокот на...
СВЕТ

Велика Британија: Најмал број на смртни случаи од коронавирус од средината на март

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Велика Британија во понеделникот се зголеми за 15 на 42.647, што е најниската дневна бројка на смртни случаи...
СВЕТ

Над 468 илјади смртни случаи од коронавирус во светот, скоро 9 милиони заразени

Stefanija Kuzmanovska
Најмалку 468.518 луѓе починале во светот од коронавирусот досега, заразени се повеќе од 8.979.750, додека најмалку 4.500.700 луѓе се опоравиле од оваа болест, според најновите...
Вести

Франција: Најмал дневен биланс на смртни случаи и заразени од 14 март

Влатко Зорба
Во Франција бројот на смртни случаи од новиот вид коронавирус е зголемен на 29.155 лица. Институтот за јавно здравје на Франција објави дека бројот на...
СВЕТ

Откриено како нагло се зголеми бројот на смртни случаи во Еквадор

Stefanija Kuzmanovska
Кога станува збор за бројот на смртни случаи во однос на милион луѓе, Еквадор е најпогодената земја во Јужна Америка. Во Еквадор живеат 17 милиони...
АНАЛИЗИ

Зошто некои европски земји имаа помалку смртни случаи од коронавирусот?

Три месеци по почетокот на кризата во Европа со коронавирусот, епидемиолошките податоци покажуваат дека помалку богатите земји „победиле“ на Стариот континент, односно дека забележале помалку...
СВЕТ

Четврти последователен ден со помалку од 100 смртни случаи во Шпанија

Stefanija Kuzmanovska
Шпанија го забележа четвртиот ден по ред со помалку од 100 смртни случаи од ефектите од коронавирусот. Во екот на епидемијата, во Шпанија имало повеќе...
Вести

Бројот на смртни случаи од коронавирус во светот надмина 300.000

Бројот на смртни случаи од коронавирус во светот денес надмина 300.000, а просечната стапка на смртност е 6,7 проценти, објави порталот worldmeters. Најголем број на...