Таг : Усје

МАКЕДОНИЈА

Загадувањето на воздухот во Скопје повторно е високо

Берта Китинска
Од минатата ноќ во Скопје п.м.10 честитки, од воздухот во Скопје е повторно загаден. Мерните станици во моментов во Лисиче покажуваат 137 микрограми на метар...
МАКЕДОНИЈА

УСЈЕ: Резултатите од вонредната контрола докажаа дека работиме според највисоките стандарди

Берта Китинска
Цементарница УСЈЕ денеска преку соопштение посочува дека резултатите од вонредната контрола на алтернативното гориво за потребите на компанијата уште еднаш докажале дека работат според највисоките...
МАКЕДОНИЈА

РДФ отпадот од камионите запрени на ГП „Богородица“ ги задоволува европските стандарди, покажа анализата

Влатко Зорба
Врз основа на резултатите од анализата на двете мостри направени во независната лабораторија на Естонија кои беа земени од РДФ отпад на 29 јануари годинава...
МАКЕДОНИЈА

УСЈЕ: Работиме согласно највисоките стандарди и нашата работа нема никаква корелација со состојбите со амбиенталниот воздух во Скопје

Влатко Зорба
Цемантарница УСЈЕ е отворена компанија и, како и досега, и денес ги отворивме вратите и ги поканивме граѓаните кои дојдоа да протестираат да нѐ посетат,...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Протест пред УСЈЕ, оттаму велат дека ништо не кријат и постојано се отворени за граѓаните

Влатко Зорба
Иницијативата Движење за чист воздух денеска одржува протест пред цементарницата УСЈЕ затоа што што според нив, треба заеднички да се покаже револтот поради загадувањето. Со...
МАКЕДОНИЈА

Протест за чист воздух пред УСЈЕ

Stefanija Kuzmanovska
Иницијативата Движењето за чист воздух за денеска во 12.05 часот најавува блокада пред цементарницата во Скопје против големите загадувачи. Во повикот на Движењето се наведува...
Политика

УСЈЕ со реакција до 02 коалиција: Заложбите за чист водух мора да бидат темелени на факти

Влатко Зорба
Борбата за чиста животна средина е обврска на сите субјекти, а таа мора да биде темелена на вистински и точни аргументи и разумен став. Институциите,...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА Политика

УСЈЕ: Ние сме транспарентна компанија и не криеме ништо

Ивана Рамаданова
Цементарницата УСЈЕ работи согласно највисоките европски стандарди, беше посочено на денешната отворена средба на која беа поканети членови од невладиниот сектор, медиумите и сите засегнати...
Компании и пазар

УСЈЕ демантира дека гори ѓубре и опасен отпад

Влатко Зорба
УСЈЕ денеска преку соопштение ги демантираше информациите дека гори ѓубре и опасен отпад. „УСЈЕ во своето работење користи различни видови на енергенси, а од неодамна...