Таг : Венецуела

Компании и пазар

Најголемиот руски производител на нафта се повлече од Венецуела

Влатко Зорба
Најголемиот руски производител на нафта „Роснефт“ ги заврши операциите во Венецуела и го продаде бизнисот на земјата на руската влада, соопштија претставници на компанијата. Ефектите...
АНАЛИЗИ

Дали Венецуела ќе ја снајде судбината на Либија?

Stefanija Kuzmanovska
Помина повеќе од една година откако Хуан Гуваидо се прогласи себеси за претседател на Венецуела и откако САД, Бразил, Европската унија, Канада и уште десетина...
Вести

Мадуро: Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат нов Парламент

Влатко Зорба
Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат да промена на составот на Националното собрание, рече претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. Венецуелското национално собрание...
Анализи

Заврши ли ерата на глобалната енергетска доминација на САД?

Влатко Зорба
Глобалната нафтена индустрија е високо профитабилен сектор којшто е под големо влијание од геополитичката динамика. Со крајот на преодната ера по Студената војна, започна да...