Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Креаторите на Fortnite поднесоа тужба против Apple во Европа

Epic Games е добро познато име меѓу љубителите на игри, бидејќи тие се развивачи на Fortnite. Ова е хит наслов кој е неверојатно популарен меѓу гејмерите. За разлика од традиционалните методи на инсталација, играта може да се инсталира директно од веб-страницата на компанијата.

На овој начин, Epic Games успеа да го заобиколи хонорарот од 30% наплатен од Google и Apple за да го промовира Fortnite на Google Play и App Store. Сепак, компанијата успеа да постигне договор и со месеци ја нуди играта за Android. Сепак, затворената природа на iOS не им дозволува на развивачите да ја објават во App Store.

Ситуацијата ескалираше до тој степен што Epic Games презедоа правни активности против Apple. Обвиненијата се за нефер деловни практики што штетат на природната конкуренција. Претставници на Epic Games добија поддршка и од други компании во индустријата.

Fortnite стана една од најголемите игри досега со 350 милиони играчи

Веќе ве информиравме како водечките развивачи на апликации се изјаснија против правилата на App Store. Главното барање е да не се даваат 30% од своите приходи на Apple.

Односите меѓу двете страни ќе продолжат да се заоструваат и во 2021 година. Epic Games поднесе официјална антимонополска тужба против Apple во ЕУ, информира „Фајненшл тајмс“. Ова е уште една епизода од сагата меѓу развивачите на Fortnite и креаторите на iPhone.

Во официјалното соопштение на компанијата се наведува дека воведувањето на надоместок од 30% за содржина во App Store е мерка што намерно ги попречува развивачите на софтвер. Во исто време, Epic Games тврди дека постапките на компанијата од Купертино намерно ги елиминираат сите можности за конкуренција во промоција на апликации и мобилни плаќања.

Сето ова го ограничува крајниот корисник, но тоа е долгогодишна пракса со која Apple генерира импресивни приходи. Причината за Epic Games е што сегашните правила се штетни за сите, освен за Apple. Корисниците треба да имаат слобода да изберат кои апликации и од кои извори да ги инсталираат на нивните уреди.

На овој начин, Apple може да стори што сакаат и, на пример, да ја зголеми сегашната такса од 30% на 50%, 70% или 100%, според Epic Games.

Apple и Google ја отстранија Fortnite од онлајн продавниците

Поврзани вести

Мобилниот телефон ќе се користи за лична идентификација при склучување договори

msp-admin

Samsung наскоро би можел да го објави Galaxy Tab S7 Lite

Влатко Зорба

Viber има нова опција која ви овозможува сами да креирате GIF

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!