ВИДЕО/ФОТО Технологија

Новите Pixel Buds се целосно безжични (ВИДЕО)

Заедно со телефоните Pixel 4, Google ја претстави и новата генерација на слушалки Pixel Buds, кои сега се целосно безжични и нудат полесен пристап до виртуелниот асистент на Google. Моделот вклучува микрофони со широк опсег кои овозможуваат препознавање на гласовни команди за активирање и контролирање на Google Assistant, како и да остварува мобилни повици. Секоја слушалка вклучува и специјално дизајнирана батерија и звучник.

Од компанијата велат дека кога се ставаат во уво, се добива квалитетна изолација, што е балансирано со додавање на амбиентален шум преку специјални отвори во структурата. Слушалките можат да ја прилагодат јачината на звукот кон околината, а може да се прилагодат и преку говорни команди.

Вградените батерии обезбедуваат траење на батеријата до 5 часа со едно полнење, а преку кутијата за складирање, корисниците можат да добијат уште до 19 часа. За поврзување со паметен телефон и други уреди се потпираат на Bluetooth, а според Google, корисниците можат да сметаат на опсег од цели 110 метри на отворено или преку три простории во затворен простор.

Слушалките ќе бидат по цена од 179 долари и ќе бидат достапни следната пролет во неколку бои – портокалова, зелена, бела и црна боја.

Продажбите ќе започнат во Австралија, Канада, Франција, Германија, Ирска, Италија, Јапонија, Сингапур, Шпанија, Велика Британија и САД.

Поврзани вести

Кина воведува правила за корисниците на смартфони што ќе предизвикаат контроверзии

Влатко Зорба

Samsung Galaxy Z Flip – моќен хардвер и спектакуларен дизајн (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Еден од 10 профили на интернет е лажен

Елена Даскалова

Instagram ја воведе опцијата Reels – со цел да го сруши TikTok

Влатко Зорба

Кинески производител разви неверојатно издржлива батерија со која автомобилот поминува два милиони километри

Фејсбук објави нови мерки за борба против дезинформациите на Ватс-Ап