СТАНДАРД life
Здравје

Акни на задникот: Како да се ослободите од овој незгоден проблем?

Ако има нешто понепријатно од акните на лицето, тоа се акните на задникот. Овие непријатни, често болни воспаленија се уште почести, но и понезгодни во сезоната на костими за капење и кратки шорцеви.

Во исто време, ако се обидете да се ослободите од воспалителните процеси на задникот, ќе сфатите дека процесот значително се разликува од третманот на акните на лицето. Ништо што делува на обичните мозолчиња не е едноставно ефикасно против акните на задникот.

Па, како да се ослободите од нив?

Што предизвикува појава на акни на задникот?

Причината за осип на задникот најчесто не се затнати пори, туку фоликулитис – воспаление на еден или повеќе фоликули на косата, проследено со појава на апсцес.

Појавата на акни на задникот е под влијание на неколку фактори:

* хормонални промени за време на менструалниот циклус;
* ненавремено менување облека после тренинг;
* пасивен начин на живот;
* носење тесна облека;
* продолжено носење на влажен костим за капење,
* чувствителност на депилација и бикини зона.

Сите овие грешки се доста чести, па голем број луѓе се соочуваат со проблемот со акните на овој дел од телото.

Како да се излечат акните на задникот?

Истуширајте се после тренинг

За време на вежбањето, на телото се акумулира пот, себум и друга нечистотија, што доведува до воспаление на фоликулите на косата. Ова не значи дека воопшто треба да престанете да се занимавате со спорт – само секогаш туширајте се после теретана. Веднаш по тренингот, мора да ја соблечете целата облека, да се истуширате и да облечете чиста облека.

Користете антибактериски сапун

Во зависност од типот на кожа, вреди да се избере производ кој подеднакво нежно и ефикасно ќе ја исчисти кожата. Експертите предлагаат да изберете сапун или гел за туширање со бензоил пероксид. Оваа состојка има антибактериско дејство, што ја прави ефикасна во борбата против акните, вклучувајќи го и фоликулитисот. По нанесувањето на производот, мора да го оставите на телото неколку минути за да делува.

Хидрирајте ја кожата

Оваа постапка е особено неопходна за иритирана и воспалена кожа, па затоа е важно да нанесете хидратантна крема или лосион и на задникот. Состојки кои треба да се најдат во лосион за тело или млеко се ниацинамид, алое вера и алантоин, кои се антиинфламаторни и помагаат во балансирање на нивото на pH.

Пилинг

Редовниот пилинг е важен чекор кон мазна кожа на задникот и превенција од акни. Постапката ќе го забрза обновувањето на клетките и ќе го отстрани вишокот на себум. Покрај тоа, ќе помогне да се справите со темните дамки кои остануваат по лекувањето на акните на задникот. Главната работа е да се даде предност на меки пилинг или лосиони кои содржат гликолна, азелаична, млечна или салицилна киселина.

Кога е време за посета на лекар?

Ако акните на задникот предизвикуваат сериозна непријатност и не поминуваат долго време, вреди да закажете состанок со дерматолог. По прегледот, лекарот може да препише посебна нега, како и масти или апчиња на рецепт кои ќе го забрзаат отстранувањето на осипот.

Поврзани вести

10 начини да го намалите ризикот од срцев удар: од јадење банана дневно до исклучување на кофеинот

Urednik

3 утрински тајни за слабеење

Radmila Tasevska

Жените кои спијат помалку од 7 часа се изложени на поголем ризик од сериозни болести

Urednik