СТАНДАРД life
Здравје

Отежнато варење: Што да направите кога ќе ви застане стомакот?

Ако варењето е отежнато, човекот има чувство дека желудникот „стои“, односно дека внесената храна не се вари и не излегува од желудникот.

Ова здравствено нарушување е придружено со други симптоми, како што се надуеност, гадење и повраќање.

Што предизвикува отежнато варење: Зошто стомакот „стои“?

Отежнато варење е здравствен проблем предизвикан од комплекс на надворешни и внатрешни фактори.

Најчести се:

* пушењето
* злоупотреба на алкохол
* пребрзо консумирање храна
* прејадување
* строга диета
* постојан стрес

Првиот, најкарактеристичен симптом на варење е чувството на тежина во стомакот. Како храната да е заглавена и да не може да се вари.

И други симптоми постепено се појавуваат:

* болки во стомакот
* лош здив
* икање
* губење на апетит
* надуеност
* зголемување на температурата

Доколку горенаведените симптоми постојано ве прогонуваат, задолжително консултирајте се со лекар за што поскоро да се открие и отстрани причината за тешкото варење.

Што да направите ако вашиот стомак „застане“?

Најсигурниот начин за борба против варењето е правилната исхрана и отфрлањето на штетните навики.

Следете ги овие упатства:

* јадете во мали порции, но често: еднаш на секои 1,5-2 часа;
* исклучете од исхраната храна која го стимулира формирањето на гасови: слатки, газирани пијалоци, грав;
* јадете варена и кашеста храна
* јадете чорби и супи секој ден
* јадете полека и џвакајте го секој залак темелно
* избегнувајте ладни пијалоци и премногу топла храна
* избегнувајте премногу солена и зачинета храна
* избегнувајте брза храна
* внимавајте при комбинирањето на храната – месото и компирот (омилената комбинација на сите) не е добра идеја доколку имате проблеми со варењето
* зачинете ја салатата со маслиново масло и јаболков оцет
* ако имате проблем со варењето, јадете по половина грејпфрут секој ден
* пијте чај од нане и камилица
* зачинете ја храната со оригано, ќе го подобри варењето
* не јадете ако сте нервозни и под стрес – прво смирете се (дишете длабоко десет минути), па дури потоа јадете

Само лекар може да открие зошто стомакот е „заглавен“. Ако претходните совети не ги дадат посакуваните резултати, задолжително контактирајте го вашиот лекар.

Најголемите митови за правилна исхрана

Поврзани вести

Секојдневното консумирање на оваа храна го намалува ризикот од депресија

Radmila Tasevska

Оваа дневна активност е толку лоша за нашето здравје, што спиењето е подобар избор

Urednik

Храната може да ги олесни симптомите на менопаузата: засновајте ја вашата исхрана на овие намирници

Urednik