СТАНДАРД life
Здравје

Студените раце може да бидат знак за сериозна здравствена состојба

Студените раце не се само знак за настинка во текот на зимата, туку можат да бидат и симптоми на сериозна болест.

Имено, лекарите наведуваат дека чувството на студ и замор може да значи дека на вашето тело му недостасува железо, што на крајот може да доведе до анемија.

Главните причини за ниското ниво на железо се главно недоволното консумирање на храна богата со железо и проблемите со апсорпцијата на железото и загубата на крв, пишува Klix.ba.

„Студените раце и нозе може да бидат резултат на анемија со дефицит на железо. „Луѓето со анемија имаат слаба циркулација на крвта низ телото бидејќи немаат доволно црвени крвни зрнца за да ги снабдуваат ткивата со кислород“, вели докторот Викаш Моди.

Исто така, освен ладни раце, уште еден знак дека имате недостаток на железо или анемија е заморот. Жените во предменопауза се изложени на најголем ризик од анемија бидејќи им треба речиси 50 отсто повеќе железо поради менструацијата.

Исто така, бремените жени исто така треба да внесуваат повеќе железо за да му помогнат на бебето да се развие.

Други ризични групи вклучуваат вегани и вегетаријанци бидејќи растителната храна претежно содржи не-хем железо, кое не се апсорбира толку лесно како она што се наоѓа во месото.

Други знаци дека можеби имате ниски нивоа на железо вклучуваат: главоболки, отежнато дишење, сува коса и кожа, зголемен пулс, бледа кожа, кршливи нокти, слабост, немирни нозе и оток и болка во јазикот и устата.

Поврзани вести

Поради оваа лоша вечерна навика не можеме да имаме тенок струк, велат диететичарите

Urednik

Луѓето масовно го мијат лицето со сода: Еве што велат експертите за новиот тренд

Urednik

Наполнивте 30 години? Следните храни веќе ви се забранети

Radmila Tasevska