СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Во септември ќе биде донесен четвртиот пакет на економски мерки

„Во процес на креирање е  четвртиот пакет на економски мерки за справување со корона-кризата ќе следува дури во септемвр, пакетот ќе биде донесен откако ќе се формира Владата. Новата Влада ќе има легимитет тоа да го спроведе“, соопшти претседателот на комисијата за финансии на СДСМ“, Фатмир Битиќи на денешната пре-конференција.

Тој напомена дека  се очекува во август да биде формирана Владата, а во септември да биде донесен новиот пакет на економски мерки кој ќе им помогне на граѓаните.

“Антикризните мерки на Владата предводена од СДСМ, донесени за помош и поддршка на граѓаните, компаниите, економијата воопшто се покажаа како навремени и вистински.Со платежните картички реализирани се над 1,2 милиони трансакции. Или поконкретно, граѓаните ги употребиле картичките најчесто во маркетите 89% , рестораните и храна 5%, текстил, облека, обувки 3%, аптеки 2.3%.Или поточно, граѓаните најмногу купувале во маркетите и оствариле промет од 982 милиони денари, текстил,облека и обувки 42 милиони, ресторани и храна 30 милиони денари, мебел 12 милиони, аптеки 10.8 милиони, хотели и туризам 3 милиони денари и останато“, изјави Битиќи.

Поврзани вести

Поскапуваат бензините и дизелот

Берта Китинска

Лукаревска: Контроли на 60 фирми кои земале државна помош, а не исплатиле плати

Влатко Зорба

Првите чартери на релација Софија – Охрид во септември и октомври

Stefanija Kuzmanovska