Стандард
ЕКОНОМИЈА

Деспотовски: Пописот ќе овозможи отворање на нови работни места и повеќе инвестиции (ВИДЕО)

„Секој потенцијален инвеститор којшто доаѓа во С.Македонија, меѓу првите прашања кои ги поставува е прашањето за структурата на работната сила. Она што недостасува како квалитетен податок, кој можеме да го понудиме е меѓудругото и тоа“, вели во видео-обраќање, директорот на ТИРЗ – Јован Деспотовски по повод престојниот попис во државава.

Тоа, според него, влијае на одлуката на инвеститорите да вложат во С.Македонија, а влијае и на платите кои ги даваат за работниците.

– Пописот е неопходен и важен, за конечна слика која ќе може да ја видат инвесторите, да се појавиме на картата, и со тоа ќе се овозможи отворање на нови работни места и се повеќе инвестиции во земјава“, истакна Деспотовски.

Поврзани вести

Промена во органите на управување на Жито Лукс

Влатко Зорба

Петтиот пакет мерки ќе тежи околу 150 милиони евра

Влатко Зорба

Половните автомобили виновни за растот на инфлацијата во САД?

Александар Петровски
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!